Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Doların Geleceği için ABD Seçimlerini İşaret Etti

ABD’nin önde gelen yatırım bankası JPMorgan, gelecek yıl yapılacak ABD seçimleri yaklaşırken, doların değer kazanmasını bekliyor.
JPMorgan Doların Geleceği için ABD Seçimlerini İşaret Etti
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, ülkede gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerine dikkat çekti ve dolar için yeni bir tahmin yayınladı. 2024 ABD Başkanlık seçiminde mevcut başkan Joe Biden ile Donald Trump’ın karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

JPMorgan’a göre bu süreçte dolar bu süreçte küresel para birimleri karşısında değer kazanabilir. Bankanın döviz stratejistleri Meera Chandan ve Patrick Locke, Trump’ın Cumhuriyetçi adaylar arasındaki korumacı duruşunun kilit bir faktör olduğunun altını çizdi.

Analistler, “Yenilenen tarife riski dolar açısından pozitif olacak” notunu düşüt. Tarifelerin Çin dışındaki Avrupa, Meksika ve Asya gibi bölgelere yayılması potansiyelinin doları önemli ölçüde güçlendirebileceğini vurguladılar.

JPMorgan analistlerine göre evrensel yüzde 10’luk bir gümrük vergisi, özellikle genişleyen bir ticaret savaşının konjonktür yanlısı, büyümeye duyarlı para birimlerini etkilemesi nedeniyle doların ticaret ağırlıklı değerinde yüzde 4 ila yüzde 6’lık bir artışa neden olabilir.

Başkanlık seçimleri yaklaşırken JPMorgan, “mevcut oylama devam ederse” Biden-Trump eşleşmesi olasılığının altını çizdi. Stratejistler, Başkan Biden döneminde Trump döneminden miras alınan gümrük vergilerinin büyük ölçüde yürürlükte kaldığını vurguluyor.

GCM Yatırım Banner

Maliye politikası 2016 ve 2020 seçimleri sırasında döviz piyasalarını etkilemede önemli bir rol oynamış olsa da JPMorgan, 2024 seçimleri ilerledikçe öneminin azalacağını öngörüyor. Stratejistler, bir zamanlar döviz riskinde etkili olan potansiyel mali değişikliklerin, ABD’nin büyümesini emsallerinden farklılaştırma konusunda aynı kapasiteye sahip olmayabileceğini ileri sürüyor.

ABD Dolar Endeksi (DXY), FED’in yakın zamanda faiz indirimlerine başlayabileceği beklentisiyle kayıplarını artırıyor. DXY yazım itibarıyla 102,7 puana kadar geriledi. Dolar diğer para birimleri karşısında Ekim 2022’de 114,7 puana kadar çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın