Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan: Carry Trade’de Altın Dönem Bitti

JPMorgan analistleri merkez bankalarının 2024 yılında para politikalarını gevşetmesiyle getiri oranlarının düşeceğini öngördü. Detaylar haberde;
JPMorgan: Carry Trade’de Altın Dönem Bitti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Meera Chandan liderliğindeki JPMorgan Chase&Co analistleri yıllık döviz görünümü raporunu paylaştı. JPMorgan, yılın en iyi performans gösteren döviz stratejilerinden biri için günleri sayılı olduğu söyleyerek yatırımcıların yakında yeni bir oyun kitabı yazmaları gerekeceğine işaret etti.

2023 yılında döviz spekülatörlerinin, daha yüksek getirili alternatifler satın almak için düşük getirili para birimlerini ödünç aldıkları “carry-trade” işlemlerine yöneldikleri anımsatıldı.

Ayrıca “carry-trade” işlemlerinin, küresel merkez bankalarının artan enflasyon karşısında agresif faiz artırımları yapmasıyla stratejinin on yıllardaki en iyi getirilerinden elde ettikleri vurgulandı.

En Yüksek Getiri Sağlayanlar En Derine İnecek

Yıllık döviz görünümü raporunda 2024 yılı incelendiğinde G-10 merkez bankalarının para politikasını gevşetmeye hazırlandığını görüldü. En yüksek getiri sağlayanların en derine inmesiyle küresel getirilerin düştüğü ve bu süreçte taşıma getirilerini sürüklediği belirtildi.

2023 yılının pek çok şey için hatırlanacağına dikkat çekilen raporda, döviz piyasası katılımcıları için sonsuza kadar carry için altın yıl olarak anılacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

2024’ün yüksek getiri sağlayanların en çok kesintiye gittiği sonun başlangıcı olacağını öngören JPMorgan, getirilerin düşmesinin carry’yi daha az cazip ve daha dar bir tema haline getireceğini belirtti.

2003’ten Bu Yana En İyi Dönem Olacak

Bu sene Ocak-Haziran döneminde 27 para biriminden oluşan nominal bir taşıma sepetinin yüzde 20’den fazla kazanç sağlayan stratejistler için bunun 2003’ten bu yana en iyi dönem olduğu kaydedildi.

ABD getirileri yüksek kalırken Latin Amerika’da düşmesi sebebiyle carry stratejilerinin ikinci yarıda aynı performansı gösteremediği hatırlatıldı. Aynı sepet yalnızca yüzde 0,4 getiri sağlandığı, ilk yarıdaki artışın kur hareketlerini yönlendirmede kur farklarının önemini teyit etmeye yettiği vurgulandı.

JPMorgan gelecek sene için göreceli para birimi değerlemelerinin yakınsamasını ve 2023’te görülen eğilimlerin çoğunu tersine çevirmesini bekliyor.

Stratejistler, hem piyasa düşüşlerinde hem de rallilerde en büyük yukarı yönlü işlemlerin zengin veya sıkıntılı G-10 para birimlerini içerdiğinin de altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın