Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan, Bitcoin için Yeni Hedef Verdi: Altından Dolayı Yükselecek

Yatırım bankası son dönemde altın fiyatlarındaki artışın etkisiyle Bitcoin’in 45.000 dolara kadar çıkabileceğini belirtti.
JPMorgan, Bitcoin için Yeni Hedef Verdi: Altından Dolayı Yükselecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, Bitcoin tutanları ilgilendiren yeni bir tahminde bulundu. Banka altın fiyatlarındaki artışa atıfta bulunarak, Bitcoin’in 45.000 dolara kadar çıkabileceğini öne sürdü. Raporda iki varlığın birlikte hareket ettiğine dikkat çekildi.

JPMorgan analistleri “Altın fiyatının 2.000 doların üzerine çıkmasıyla, merkez bankaları dışında yatırım amacıyla tutulan altının değeri şu anda yaklaşık 3 trilyon dolar değerinde. Bu da, Bitcoin’in özel yatırımcılarda altını eşitlediği varsayımı altında, kripto para birimi için 45.000 dolarlık bir fiyat anlamına geliyor.” notunu düştü.

JPMorgan, 45.000 dolar seviyesini bir üst sınır olarak kabul ediyor ve bu, varlık için madencilik veya üretim maliyetlerinin iki katına çıkmasından kaynaklanan artışın ötesinde sınırlı potansiyele işaret ediyor.

JPMorgan 2024 Yarılanmasına Dikkat Çekti

Yatırım bankasına göre Nisan veya Mayıs 2024’te gerçekleşecek Bitcoin yarılanması, üretim maliyetini mekanik olarak ikiye katlayarak yaklaşık 40.000 dolara çıkaracak. 2016 ve 2020’deki yarılama dönemlerinde Bitcoin’de güçlü yükselişler gerçekleştiği hatırlatıldı.

Bitcoin yarılanması , yaklaşık olarak her dört yılda bir meydana gelen bir olaydır ve enflasyonu kontrol etmek ve zaman içinde BTC kıtlığını sürdürmek için madencilerin ödüllerini yarıya indirir. JPMorgan, bu zaman çerçevesi gelecek yıl beklenen yarılanma olayını kapsadığından, önümüzdeki 12 ay boyunca yüzde 25’lik bir BTC getirisi bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Analistler: Ethereum, Bitcoin’in Gerisinde Kalabilir

Analistler raporunda Bitcoin’den sonra en değerli kripto para birimi Ethereum’a dair görüşlerini de paylaştı. JPMorgan’a göre Ethereum, Şangay yükseltmesinin ötesinde yakın vadede yıl ortasına kadar bir miktar satış baskısıyla karşılaşmaya devam edebilir. Banka, Ethereum’un yakın vadede Bitcoin’den biraz daha düşük performans göstermesini bekliyor.

JPMorgan dijital varlıklar konusundaki temkinli duruşunu koruyor. ABD’deki düzenleyici baskılardan kaynaklanan rüzgarlar, kripto bankacılık ağlarındaki kesintiler ve FTX çöküşünün devam eden yansımaları, potansiyel kazançları sınırlayabileceği belirtiliyor.

Bitcoin yazım itibarıyla 26.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum 1.800 doların üzerinde tutunmaya devam ederken, kripto para piyasasının toplam değeri 1.1 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın