Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan: Bankacılık Krizi Bazı Kripto Borsaları için Fırsat Olabilir

Yatırım bankası JPMorgan, ABD’deki, bankacılık krizinin, bazı kripto borsaları için fırsat yaratabileceğini bildirdi.
JPMorgan: Bankacılık Krizi Bazı Kripto Borsaları için Fırsat Olabilir
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar son dönemde ABD’de iflasa maruz kalan bankaların sarsıntısı içerisinde işlem görüyor. Geçtiğimiz günlerde Silvergate, Signature Bank ve Silicon Balley Bank’ın iflası sonrası, pek çok şirket bu boşluğu doldurmak istiyor.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan’dan analistler ise bu durumun bazı kripto para borsaları için fırsat yaratabileceğini not düştü. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, kripto piyasası katılımcıları ve yatırımcıların, parayı hareket ettirmek için stablecoin’lere daha fazla bağımlı hale geldiğini ifade etti.

Stablecoin’ler, değeri başka bir varlığa ve genellikle ABD dolarına sabitlenmiş bir kripto para birimi türü olarak biliniyor. Banka, stablecoin ticaret hacimlerinin, kripto dostu banka Silvergate’in gönüllü olarak tasfiye edeceğini ve operasyonları durduracağını söylediği 8 Mart’tan sonra yükseldiğini bildirdi.

JPMorgan, üç bankanın çöküşünün kripto firmalarını farklı şekillerde etkilediğini, bazı borsalar gibi çeşitlendirilmiş bankacılık ortaklarına sahip kripto şirketlerinin ise daha az etkilendiğini belirtti. Notta, “Bankacılık krizi, kripto firmalarına ve yatırımcılara bankacılık hizmetleri sunarak pazar payı kazanabilecek bazı borsalar için bir fırsat sunabilir.” ifadeleri yer aldı.

JPMorgan uzun vadede, kripto ekosisteminin kaybolan bankacılık ağlarını değiştirmesinin hayati önem taşıdığını belirterek, fiat paraların piyasa katılımcıları arasında verimli ve güvenli bir şekilde aktarılabileceğini ve stablecoin ekosisteminin istikrarının sağlanacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Raporda, ABD’nin daha sert düzenleyici duruşunun, kripto piyasası katılımcılarını Avrupa ve Asya’daki bankacılık ağlarına yönlendirebileceği ifadesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.