Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan: ABD’de Stablecoin’leri Etkileyecek Düzenleme Yaklaşıyor

JPMorgan, ABD'de kripto düzenleyici girişimlerin son aylarda hızlandığına dikkat çekti. Detaylar geliyor…
JPMorgan: ABD’de Stablecoin’leri Etkileyecek Düzenleme Yaklaşıyor
HABER GİRİŞ

Önde gelen yatırım bankası JPMorgan, ABD kripto para düzenlemelerine ilişkin yayınladığı bir araştırma raporunda, düzenlemelerin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) lansmanına, yerel bankaların kripto para benimsemesine ve uyumsuz stablecoin’lere karşı şekillendiğini belirtti.

Raporda, ABD’deki düzenleyici girişimlerin son aylarda hız kazandığı ve yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde kripto para düzenlemeleri hakkında soru işaretleri doğurduğu ifade edildi.

Yayımlanan raporda düzenleyici girişimlerin dolara, ABD bankalarının kripto ile ilgilenmesine, uyumsuz stablecoin’lere ve Bitcoin (BTC) ile Ethereum (ETH) dışındaki tokenlerin menkul kıymet olarak sınıflandırılmasına karşı olduğu belirtildi.

Raporda, Ödemelerde Netlik Yasası’nın Kasım ayındaki seçimlerden önce onaylanma ihtimalinin diğer düzenleyici girişimlere göre daha yüksek olduğu kaydedildi. Bu yasa tasarısının onaylanması halinde, ABD uyumlu stablecoin’leri destekleyeceği, ancak Tether gibi uyumsuz stablecoin’lerin piyasadaki hakimiyetini tehdit edeceği ifade edildi.

Stablecoin’ler, genellikle ABD dolarına sabitlenen, ancak altın gibi diğer para birimleri ve varlıklara da dayalı olabilen bir tür kripto para biri olarak tanımlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Son olarak, raporda, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Gözetimi Önleme Devlet Yasası’nın, ABD CBDC’sini engellemeye yönelik bir girişim olduğu ve Federal Rezerv bankalarının tüketicilere belirli ürünler sunmasını ve para politikasında CBDC kullanımını engellediği vurgulandı. Bu yasa tasarısı Meclis tarafından kabul edilmiş olsa da, Senato’daki geleceği belirsizliğini koruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.