Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endonezya Başkanı Silikon Vadisi Benzeri Yeni Başkenti Hızlandırmaya Çalışıyor

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, kabinesine 33 milyar dolarlık projeyi hızlandırma emri verdiğini söyledi.
Endonezya Başkanı Silikon Vadisi Benzeri Yeni Başkenti Hızlandırmaya Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ya da Jokowi, bugünkü açıklamasında kabinesine başkenti Cakarta’dan ormanlık Borneo adasına taşımak için 33 milyar dolarlık projeyi hızlandırma emri verdiğini bildirdi.

Böylece yeni Silikon Vadisi benzeri şehrin, 2023 yılına kadar hazır olabileceğini söyledi. Bu zaman çizelgesi, hükümetin orijinal tarihinin bir yıl öncesini temsil ederken Widodo açıklamasında ayrıca temel altyapı inşasının gelecek yıl başlamasını istediğini duyurdu.

Başkan Ağustos ayında, Endonezya’nın başkentinin 2024’e kadar Cakarta’dan Doğu Kalimantan’da bulunan Borneo adasına taşınacağını açıklamıştı.

Jokowi Başkent Taşınma Hızlandırma Emretti Gerekçe ise aşırı kalabalık ve kirlilik nedeniyle mevcut başkent Cakarta üzerinde oluşan ağır yük olmuştu. Bununla birlikte duyurunun ardından kısa süre sonra ülkenin planlama bakanı da önümüzdeki on yılda batan şehri kurtarmak için 40 milyar dolarlık harcama taahhüt etmişti. Endonezya Ulusal Kalkınma Planları Bakanı Bambang Brodjonegoro, Cakarta’nın önümüzdeki 10 yıl içinde 571 trilyon rupi değerinde olan kentsel bir yenilemeden geçeceğini dile getirmişti.

Endonezya’nın Cakarta için yeni başkentine harcayacağından daha fazla harcama yapacak olması dikkat çekmişti.

Jokowi Sonraki Silikon Vadisi Yorumu Çarşamba günkü bir Facebook gönderisinde Jokowi, hükümetin önümüzdeki ay yer değiştirme projesini denetlemek için yeni bir ajans oluşturacağını ve daha sonra da hareketi destekleyen bir tasarıyı resmen parlamentoya sunacağını aktardı. “Büyük plan da dahil olmak üzere tüm süreç, umarım altı ayda tamamlanabilir. O zaman bazı arazi temizliklerini ve temel altyapı inşaatlarını yapabiliriz.”

Bazı Endonezyalılar, başkenti taşıma planlarıyla heyecanlanırken, bazı yeşil gruplar projeyi potansiyel çevresel etkileri için eleştirdi ve diğerleri Endonezya’nın bunu inşa etmek için fonları nasıl toplayacağını sorguladı.

GCM Yatırım Banner

Bazı sivil toplum kuruluşları da bölgedeki arazi çıkarlarına sahip çok sayıda ulusal ve yerel politikacının devasa projeden faydalanabileceğini söyledi. Salı günü Widodo ise yeni başkentin bölge için öngörülen araştırma ve inovasyon tesisleri nedeniyle “sonraki Silikon Vadisi” olabileceğini umduğunu belirtti. Ayrıca Kalimantan bölgesindeki ilk paralı yolun açılışını yaptı.

Endonezya’nın yeni başkentinin gelişiminin çevreye duyarlı bir şekilde yapılacağını vurgulayan Jokowi, geliştirme aşamasında en acil önceliklerden birini yeni başkentteki ormanlık alanları rehabilite etmek amacıyla fidanlar için bir fidanlık oluşturmak olarak açıkladı. Gazetecilere yaptığı açıklamada Jokowi, Çevre ve Orman Bakanı Siti Nurbaya Bakar’a fidanlık inşa etme talimatı verdiğini böylece yeni başkentin oksijenle dolu yeşil bir alan olacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.