Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endonezya Başkanı Başkent Cakarta’nın Taşınacağını Duyurdu!

Başkan Joko Widodo, Endonezya’nın başkentini Jakarta’dan Doğu Kalimantan’da bulunan bir bölgeye taşıyacağını duyurdu. Detaylar şöyle;
Endonezya Başkanı Başkent Cakarta’nın Taşınacağını Duyurdu!
HABER GİRİŞ

Başkan Joko Widodo, Endonezya’nın başkentini kalabalık, kirli ve yavaş yavaş batan Cakarta’dan Borneo adasına taşımayı planladıklarını açıkladı. Endonezya’nın 7. Devlet Başkanı olan ve kısa süre önce yeniden seçilen Jokowi, başkenti taşıma işleminin 2024 yılına kadar fiziksel olarak başlamayacak olmasına rağmen taşınma planlarının başlamasının önemli olduğunu söyledi.

Henüz adı olmayan yeni başkentin Borneo’nun Doğu Kalimantan bölgesinde yer alacağı, petrol ve kömür sevkiyatı için önem taşıyan liman kenti Balikpapan ile Samarinda’ya yakın olacağı bildirildi.

Widodo Cakarta’da düzenlenen bir basın toplantısında gazetecilere; “Bu Endonezya’nın merkezinde, büyüyen kentsel alana yakın stratejik bir yer” dedi.

Endonezya Yeni Başkent Açıklaması Widodo, başkenti taşımanın 466 milyar rupiye (32.79 milyar dolar) mal olacağını, bunun yüzde 19’unu hükümetin finanse edeceğini, geri kalanının da kamu-özel ortaklıkları ve özel yatırım tarafından karşılanacağını aktardı. Fiyat etiketinin, yaklaşık 1.5 milyon memur için yeni devlet daireleri ve evleri de içerdiğini dile getirdi.

Başkan kısa süre önce meclise, ülkenin başkentini yağmur ormanlarına, kömür madenlerine ve 16 milyon civarında insana ev sahipliği yapan Borneo adası tarafına taşımayı önermişti.

Endonezya Yeni Başkent Borneo Adası Ancak çevreci gruplar, Borneo’daki orman alanlarının ortasında yeni bir başkent inşa etmenin nesli tükenmekte olan yabani hayvanların yaşam alanlarını engelleyebileceği yönündeki endişelerden bahsetmişlerdi. Çünkü orman adası, orangutanlar, güneş ayıları ve uzun burunlu maymunlar dahil olmak üzere çok sayıda nesli tükenmekte olan türe ev sahipliği yapıyordu.

Cakarta ise çevresindeki kasabalarda yaşayanlar göz önüne alındığında milyonlarca insana ev sahipliği yapan dünyanın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biriydi. Şehir, yeraltı suyunu kullanan milyonlarca insan nedeniyle sellere yatkındı ve çöküş nedeniyle batıyordu. Widodo da Cakarta ve Java adasındaki yükün halihazırda 260 milyonluk nüfusun yüzde 54’ü ne ev sahipliği yapması ve ülkenin gayri safi yurtiçi hasılalarının %58’ini oluşturduğu gerekçesiyle çok ağır olduğunu savunmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın