Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jim O’Neill: Çin Diğer Ülkelere Göre Mali Teşviklerde Zayıf Kaldı

Çin’in daha önceki yıllarda yaşadığı sorunları yaşamamak adına temkinli davrandığını söyleyen O'Neill, salgın nedeniyle sağladığı ekonomik teşviklerin yetersiz olduğunu belirtti.
Jim O’Neill: Çin Diğer Ülkelere Göre Mali Teşviklerde Zayıf Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 pandemisi ilk olarak 2019’un Aralık ayının ortasında Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Salgının sıfır noktası olan Çin’de bugüne kadar 4 bin 634 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 78 bin 249 kişi tedavi edilip sağlığına kavuşurken mevcut durumda 82 bin 967 pozitif vaka bulunuyor.

Çin getirdiği katı karantina kuralları sayesinde salgını yaklaşık 2,5 ay gibi kısa bir zaman içerisinde kontrol altına aldı. Pandeminin çıkış noktası olmasına rağmen şu an hem vaka hem de ölü sayısında çok diğer ülkelerden çok daha iyi durumda.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de gayrisafi yurt içi hasıla 2020’nin ilk çeyreğinde %6,8 oranında daralarak 1992 yılından bu yana ilk düşüşünü gerçekleştirdi. Analistler söz konusu dönemde ülke ekonomisinin %6,5 oranında daralacağını tahmin ediyordu.

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre Çin 2.6 trilyon yuanlık GSYİH’sinin sadece %2,5’ni mali tedbirlere ayırdı.
Çin GSYİH
Kaynak: Investing

Chatham House Başkanı Jim O’Neill, Çin’in koronavirüs salgını süresince gösterdiği ekonomik desteklerin yeterli olmadığını düşünüyor. Diğer birçok ülkeye kıyasla hanehalkı ve işletmelere sağladığı finansal desteklerin çok az olduğunu söyleyen O’Neill, CNBC’ye verdiği röportajda, “Çin’in şimdiye kadar dünyanın geri kalanındaki diğer pek çok ülkeyle kontrastına baktığınızda, ne kadar az mali genişlemeyle karşılaşması dikkat çekicidir.” sözlerine yer verdi.

Bu ülkenin arz ve talep şokunu göz önünde bulundurarak mali destekler konusunda çok temkinli davrandığını dile getirdi. Amerika Birleşik Devletlerinin GSYİH’sinin %11’ini vergi iadesi, vatandaşlara destek ve işletmelere kredi gibi teşviklerde kullandığını hatırlattı. Öte yandan bu oranın Çin’de %2,5 kadar olduğunun tahmin edildiğinin altını çizdi.

Çin'de Ekonomik Aktiviteler Çabuk Toparlandı
Kaynak: CNBC

Çin’in ekonomiyi canlandırma konusunda çekingen davrandığını belirten O’Neill, borçların sürdürülemez seviyeye gelmesinden korktuklarını aktardı. 2008 küresel krizinin ardından Pekin hükümetinin ekonomiyi düzeltmek için borçları yükselttiğini ve şu an aynı durumu yaşamamak için temkinli davrandıklarını yorumladı.

Endüstriyel alandaki faaliyetlerin oldukça hızlı bir şekilde toparlandığını belirten ekonomist, tüketici tarafındaki normalleşmenin daha uzun bir zamanda gerçekleşeceğini öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu