Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jeff Bezos 2020’nin İlk 4 Ayında 30 Milyar Dolardan Fazla Kazandı

Koronavirüs salgınıyla ivmelenen hisseleriyle servetine milyar dolarlar ekleyen Bezos'un yılbaşından bu yana olan kazancı 30 milyar doları da geçti.
Jeff Bezos 2020’nin İlk 4 Ayında 30 Milyar Dolardan Fazla Kazandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Salgın nedeniyle havacılık, bankacılık, turizm gibi sektörler devasa kayıplar verirken çoktan e-ticaretin ötesine geçmiş olan Amazon dur durak bilmiyor. Nisan ortasında 3.5 ayda 24 milyar dolar kazandığını gördüğümüz kurucusu Jeff Bezos da doğru orantıyla servetini artırıyor.

Kendi deyimiyle kriz sırasında Amazon’un müşteriler için ne kadar önemli hale geldiğini anlayan Jeff Bezos, bu dönemde dünyanın en zengini konumunu korumakla kalmıyor aynı zamanda yılbaşından bu yana net servet değişimlerinde başı çekiyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre ünlü girişimci, 25 Nisan itibarıyla yılbaşından bu yana servetine 30.6 milyar dolar eklemeyi başarmış.
Jeff Bezos Yılbaşından 30 Milyar Dolar Kazandı
Kaynak: Bloomberg Billionaires Index

146 milyar dolar servete sahip Bezos’dan sonra en büyük kazançları elde edenler ise sırasıyla Elon Musk, MacKenzie Bezos, Colin Huang, Steve Ballmer, Eric Yuan, Li Xiting, Qin Yinglin, Liu Yonghao, Xu Hang ve diğerleri olmuş.

İlk sıralarda yer alan çoğu milyarderin teknoloji alanından gelmesi dikkat çekerken Singapurlu Xiting ile Xu Hang ise salgın döneminde sağlık alanından sıçrama yaşayanlar olarak öne çıkıyor. Worldometer verilerine göre tüm dünyada vaka sayısı 2,8 milyonu geçerken Singapurlu iş insanı Li Xiting kriz sayesinde servetine servet katıyor.

Çünkü sahibi olduğu tıbbi ekipman şirketine dünyanın dört bir yanından sipariş yağıyor. Kurucusu olduğu Mindray’in hisseleri de yükselişe devam ediyor. Mindray’in bir diğer kurucusu olan Xu Hang da yılbaşından bu yana servetine 3.36 milyar dolar eklemiş.

GCM Yatırım Banner
Shenzen merkezli Mindray’in hisse performansına bakıldığında da artışın ne boyutta olduğu açıkça görülüyor.
Mindray Hisse Performansı
Kaynak: Yahoo! Finance

Koroavirüs krizinin ardından talep patlaması yaşayan şirketin hisseleri yılbaşında 180 Çin yuanından kapanırken Cuma günü 265 yuandan kapanış yapmış. Bu da hisselerin söz konusu aralıkta yüzde 47’nin üzerinde arttığını gösteriyor. Endeksteki günlük değişime bakıldığındaysa en yüksek kazancı 1.82 milyar dolarla Mark Zuckerberg’in elde ettiği görülüyor.

Nedeni ise Facebook hisselerinin son işlem gününü yüzde 2.67 artıda tamamlayarak 190 dolara yükselmesi.

En büyük kayıp veren milyarderlerin başında ise yine Bernard Arnault geliyor. 18 Nisan 2020 itibarıyla servetinden 26.4 milyar dolar kaybetmiş olan Arnault, kaybını 28.1 milyar dolara taşımış. Sonrasında ise 23.4 milyar dolar kaybeden Amancio Ortega, 21.1 milyar dolar kaybeden Carlos Slim, 15.8 milyar dolar kaybeden Warren Buffet geliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.