Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bernard Arnault Yılbaşından Bu Yana 26,4 Milyar Dolar Kaybetti

Koronavirüs krizi sırasında piyasalardaki çalkantı nedeniyle büyük servet dalgalanmaları yaşanırken Louis Vuitton’un CEO’su Bernard Arnault yılbaşından bu yana 26,4 milyar dolar kaybetti.
Bernard Arnault Yılbaşından Bu Yana 26,4 Milyar Dolar Kaybetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs salgını piyasaları ve dolayısıyla milyarderlerin hesaplarını sallamaya devam ediyor. Bazı milyarderler krizi fırsata çevirmekte gayet başarılı olurken bazıları iş modelleri gereği kan kaybetmekten kurtulamıyor.

Fransa’nın en zengini olarak gösterilen Bernard Arnault da onlardan bir tanesi. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre 18 Nisan 2020 itibarıyla 78,9 milyar dolar serveti olan Arnault, yılbaşından bu yana 26,4 milyar dolarlık servet kaybetmiş.

Louis Vuitton ve Sephora dahil 70 markayı içeren imparatorluğu yöneten Arnault, 500 en zengin kişinin bulunduğu listede en büyük kaybı kaydeden milyarder oldu.

Son değişimde Arnault 4,78 milyar dolarlık artıda görünse de toplam kayıp miktarı inanılmaz miktarda.
LVMH Hisselerinde Düşüş Yılbaşı-17 Nisan Aralığı
Kaynak: Yahoo! Finance

Son değişim ise LVMH hisseleri’nin 17 Nisan’da yükselişe geçerek 358 euro seviyesinde kapanış yapmasından kaynaklanıyor.

Ancak yılbaşından bu yana olan grafiğe bakıldığında hisselerin ne kadar gerilediği açıkça görülüyor. 2020’nin ilk işlem gününde 419 eurodan kapanış yapan hisseler 19 Şubat’tan sonra hızla gerilemeye başlamış. Mart’ın ilk günlerinde yeniden düşüşe geçerek 18 Mart’ta 287 euroya kadar gerilemiş.

GCM Yatırım Banner
Zaten geçtiğimiz günlerde Brand Finance tarafından hazırlanan rapor da COVID-19 nedeniyle giyim sektöründe markaların değerinin yüzde 20 düşebileceği konusunda uyarmıştı.
LVMH 2008 Krizi Sonrası Toparlanma
Kaynak: Yahoo! Finance

Öte yandan Louis Vuitton sahibinin satışlarındaki keskin düşüş, 2008 mali krizinin markaların koronavirüs ortasında nasıl ilerleyeceği konusunda zayıf bir rehber olduğunu gösteriyor. Lüks marklar esneklikleri ile ünlü olsa da mevcut krizin diğerlerinden farklı olduğu düşünülüyor. Dev markalar 2008 krizinden sonra 18 ay içinde güçlü toparlanma kaydetmiş ve geçen yılki Hong Kong protestolarından da pek etkilenmemişti.

LVMH, Perşembe günü Paris borsasının kapanmasının ardından 2019’a kıyasla ilk çeyrek satışlarında yüzde 17 düşüş açıkladı.

LVMH İlk Çeyrek SonuçŞirket nakit tasarrufu yapmak için temettüsünü kesti ve 2020 sermaye harcama bütçesini %40 azalttı. Credit Suisse, iki önlemin yaklaşık 2,3 milyar euro tasarruf sağlayacağını tahmin etti. Ekonomilerin kapanması, milyonlarca insanın işsiz kalması, resesyon uyarıları ve halihazırda tüm dünyayı etkileyen belirsizlikle LVMH gibi lüks markaların nasıl performans göstereceği bilinemiyor.

Pek çok uzmana göre tanım gereği gereksiz olan tüketici harcamalarını ifade eden lüks için acı daha yeni başlıyor. Fakat teknoloji ve sağlık başta olmak üzere bazı sektörlerdeki milyarderler koronavirüs krizinde adeta para basıyor.

Onların başında dünyanın en zengini Jeff Bezos yer alıyor ki kendisi yılbaşından bu yana servetine 28,7 milyar dolar eklemiş.
Jeff Bezos 18 Nisan Serveti
Kaynak: Bloomberg Billionaires Index

Covid-19 krizinden faydalanan Jeff Bezos, 3,5 ayda 24 milyar dolar kazanırken kendisi yıllık hissedar mektubunda başarısını kısaca şöyle açıklamış: “COVID-19 krizinden öğrendiğimiz bir şey, Amazon’un müşterilerimiz için ne kadar önemli hale geldiği.”

Amazon’un pandemiye nasıl tepki verdiğini ve daha ne gibi adımlar atacağını anlatan Bezos, şirketin hisselerinin uzun süre daha yükselişte olacağının sinyallerini vermiş. Analistler de Amazon’u virüs ortasında en cazip hisseler arasında göstermeye devam ediyor. Yükseliş eğilimli yorumlarla firmanın daha da değerleneceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.