Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Eurasia’dan Kardemir için Kredi Notu Değerlendirmesi

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. JCR Eurasia tarafından değerlendirilirken, güncel bilgiler KAP üzerinden yayımlandı.
JCR Eurasia’dan Kardemir için Kredi Notu Değerlendirmesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia, Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. için yaptığı değerlendirmeyi, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yayımladı. Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkezi Kayıt Kuruluşu’na da sunulan rapora göre Kardemir’in uzun vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notu AA + (tr), görünümü stabil olarak belirlendi.

Kısa vadeli ulusal kurum derecelendirme notu ise J1 + (tr), görünümü stabil olarak açıklandı. Uzun vadeli uluslararası yerel ve yabancı para kurum notu BB, görünümleri ise negatif olarak belirlendi.

Değerlendirme yapılırken dikkate alınan unsurlar arasında birim fiyatlardaki artışa paralel olarak güçlü cironun sürdürülmesi geçen yıl kar marjında azalma olmasına rağmen FAVÖK yaratma kapasitesinin sürdürülmesi, finansal kaldıraç metriklerinin oldukça düşük seviyede olması, nakit dışı yeniden değerleme kazançlarının kayda değer katkısına rağmen, içsel öz sermaye üretimiyle desteklenen varlık büyüklüğüne göre yüksek öz sermaye seviyesi yer aldı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

Bunların yanında şirketi dövizden kaynaklı nakit akışı yaratılmasının riskten belli ölçüde doğal korunma sağlaması, varlık kalitesini destekleyen düşük müşteri konsantrasyonuna sahip olması, yerel pazardaki güçlü mevcudiyet ve sektör tecrübesi, yerel ve uluslararası düzeyde güvenilir ve köklü iş ilişkilerinin kurulması, 2022 mali yılında nakit akışı metriklerinde daralma olması, son olarak da küresel durgunluk ve artan jeopolitik riskler gibi faktörlere de bakıldı.

Şirketin hisse durumuna bakıldığında Kardemir A Grubu hisseler (KRDMA) saat 16.17’de yüzde 5,9 artışla 17,77 liradan, Kardemir B Grup (KRDMB) hisseler yüzde 7,17 artışla 15,69 liradan ve D Grup hisseler (KRDMD) yüzde 7,38 artışla 17,73 liradan işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.