Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya’dan Sabancı’ya En Yüksek Yatırım Yapılabilir Notu

Hacı Ömer Sabancı, JCR Eurasia tarafından değerlendirilirken kurum metodolojisine göre, kısa ve uzun vadeli notlar bakımından yatırım yapılabilir en yüksek seviyede görüldü.
JCR Avrasya’dan Sabancı’ya En Yüksek Yatırım Yapılabilir Notu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya Derecelendirme (JCR Eurasia), Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. için yaptığı değerlendirmeyi Sermaye Piyasası Kurulu, Muhasebe Standartları Dairesi Başkanlığı, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yolladı.

Buna göre Sabancı Holding’in uzun vadeli ulusal notu “AAA (tr)”, kısa vadeli ulusal notu “J1+(tr)” olarak, görünümleri ise stabil olarak belirlendi.

KAP üzerinden yapılan açıklamada söz konusu notların JCR Eurasia’nın derecelendirme metodolojisine göre yatırım yapılabilir en yüksek not seviyesine tekabül ettiği bildirildi.

Rusya-Ukrayna Savaşının Etkilerine Dikkat Çekildi

Paratic Placeholder 640x360
Kaynak: KAP

Kurum değerlendirme yaparken hem olumlu hem de olumsuz etkileyen faktörleri sıraladı. Karlılık göstergelerindeki artış trendi ve sürdürülebilir FAVÖK yaratma kapasitesi, operasyonel nakit akımında iyileşme ile birlikte azalan net borç/FAVÖK çarpanı, iyi konumlanmış grup şirketleri aracılığıyla sürdürülebilir temettü geliri akışı gibi unsurlar pozitif yönde etki yarattı.

Sektör alanlarının çeşitli olması, kurumsal yönetişim ve sürdürülebilirlik uygulamalarına yüksek düzeyde uyum ile güçlü risk yönetimi organizasyonu, yüksek pazar payına sahip bağlı ortaklık ve iştiraklere sahip olmanın ve dünya çapında tanınan güçlü markalar ile ortaklıkların avantajları da not görünümünü olumlu etkiledi.

Şimdi Kayıt Olun

Diğer yandan hala devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, küresel resesyon, jeopolitik riskler ve küresel parasal sıkılaştırma gibi faktörler aşağı yönlü riskler olarak yer aldı.

Şirketin SAHOL kodlu hisseleri saat 11.20 itibarıyla yüzde 0,30 artışla 40,04 liradan işlem görüyor. Cuma günü 39,9 liradan kapanan hisseler, bugünkü işlemlere 40,06’dan başladı. Aylık bazda yüzde 8,50 oranında değer kaybederken, yıllık olarak yüzde 160’tan fazla getiri sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.