Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya’dan Garanti Bankası için Pozitif Değerlendirme

Garanti bankasının pozitif gelişmelerine değinen JCR Avrasya, kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesini yayımladı.
JCR Avrasya’dan Garanti Bankası için Pozitif Değerlendirme
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating (JCR Avrasya), Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesini yayımladı. Buna göre Garanti Bankası’nın Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notunu 9,81 (98,08) görünümü ise pozitif olarak belirlendi.

Açıklamada, “JCR Eurasia Rating metodolojik altyapısı ve notasyon gösterimine göre bankanın SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notu, yakınsama düzeyi olarak AAA (Trk)/Liyakat Üstü], not derecesi olarak da [aaa/ (Olağanüstü)] kategorisine tekabül etmektedir.” ifadesine yer verildi.

Geçen Yıl Ulaştığı Uyum Seviyesini Korumayı Başardı

Geçen Yıl Ulaştığı Uyum Seviyesini Korumayı Başardı
Kaynak: KAP

Değerlendirmenin yapıldığı izleme döneminde bankanın Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık ile Yönetim Kurulu ana bölümlerinde, geçen sene ulaştığı uyum seviyesini korumayı başardığı belirtildi.

Rapora göre pay sahipleri bölümünde uyum notu 9,67’den 9,73’e yükseltildi. Yakınsama düzeyi AAA (Trk – liyakat üstü), not derecesi aaa (olağanüstü), görünüm ise stabil olarak belirlendi.

Kamuyu aydınlatma ve şeffaflık notu 9,85, yakınsama düzeyi AAA (Trk – liyakat üstü), not derecesi aaa (olağanüstü), görünüm ise stabil olurken, 9,87’ye çıkan menfaat sahipleri bölümünde de yakınsama düzeyi, not derecesi ve görünüm aynı oldu.

GCM Yatırım Banner

Yönetim kurulu ana bölümde 9,80 notu ile AAA (Trk), aaa ve pozitif görünüm değerlendirmesi yapıldı.

Bankanın ana hissedarı BBVA’nın mülkiyetinde bulunmayan payların tamamını almak için yaptığı gönüllü pay alım teklifi ile yatırımcılara sahip oldukları pay senetlerini piyasa fiyatının üzerinde elden çıkarma imkanı verdiği belirtildi.

150 milyar lira olarak güncellenen sürdürülebilir finansman hedefi doğrultusunda yönetim kurulu dahil tüm çalışanlara performans kriterleri eklendiğine dikkat çekildi.

Bunun yanında 2025 yılının sonuna kadar yönetim kurulunun dörtte birinin kadın üyelerden oluşmasının da değerlendirmede pozitif katkı sağladığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın