Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Consus Enerji Yurt İçi Borçlanma Aracı İhracı için Başvuru Yaptı

Consus Enerji İşletmeciliği, 500 milyon lira nominal değerli yurt içi borçlanma aracı ihracına karar verirken, gerekli izinler için Borsa İstanbul ve SPK’ya başvurdu.
Consus Enerji Yurt İçi Borçlanma Aracı İhracı için Başvuru Yaptı
HABER GİRİŞ

Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş. bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP), yurt içinde borçlanma aracı ihraç edilmesi hakkında karar alınması ile Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yapılan başvurular hakkında açıklama yaptı.

08.12.2022 tarihinde Yönetim Kurulu’nun aldığı karar kapsamında 500 milyon TL’ye kadar nominal değerde, azami 2 yıla kadar vadeli, Türk Lirası cinsinden yurt içinde, bir veya birden çok seferde, halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmasına imkan verecek şekilde borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği bildirildi.

Bu ihraçla ilgili gerekli tüm şartların ve esasların belirlenmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine, SPK’nın VII-128.8 sayılı Borçlanma Araçları Tebliği ve diğer mevzuat hükümleri doğrultusunda ihraç edilecek tahvillerin Kurul kaydına alınması amacıyla SPK’ya, kotasyon başvurusu için Borsa İstanbul Anonim Şirketi’ne başvuru yapılıp gerekli izinlerin alınması konusunda karar alındı.

Söz konusu izinlerin alınmasının ardından yasal işlemlerin başlatılacağı bildirildi. Kararın dün alındığı ve gerekli başvuruların da aynı gün içinde yapıldığı belirtildi.

Borçlanma Aracı İhracı Hisseleri Nasıl Etkiler?

Borçlanma aracı ihracı ile şirketler sermaye piyasalarından kaynak sağlayabiliyor. Banka kredileri dışında bir enstrüman olan bu kaynakta tahvillerin vadesi 365 gün ya da daha fazla, bonoların ise 60-365 gün arasında oluyor.

GCM Yatırım Banner

Consus Enerji, aldığı bu karar ile şirkete kaynak sağlamış olacak. Öte yandan kaynak sağlamak için borçlanma ihtiyacı doğduğu gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

Şirketin CONSE kodlu hisseleri dün kapanışı yüzde 7,21 değer kazancıyla 10,85 liradan yaptı. Son bir haftada yüzde 5’e yakın gerilerken, aylık bazda yüzde 27’ye yakın kazanç tarafında tutunuyor.

Piyasa öncesinde gelen bu haberin, hisseler üzerinde nasıl bir etki yaratacağını seans açılışıyla birlikte izleyeceğiz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.