Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya Ulusal Faktoring’in Kredi Notunu Teyit Etti

Ulusal Faktoring için hazırladığı kredi değerlendirmesini yayımlayan JCR Avrasya, karar verirken ele aldığı unsurları sıraladı.
JCR Avrasya Ulusal Faktoring’in Kredi Notunu Teyit Etti
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya, Ulusal Faktoring A.Ş. için yaptığı değerlendirmeyi Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştı. Yapılan değerlendirmelerde dikkate alınan unsurlardan birisi 2022 yılında artan işlem hacminin gelir yaratma kapasitesi ve aktif büyümesi üzerindeki pozitif etkisi oldu.

Ortalama aktif karlılığı ve ortalama özkaynak karlılığı oranlarının sektör ortalamasının altında kaldığı ancak buna rağmen artan net kar marjı sayesinde yükseliş eğilimi gösterdiği belirtildi.

Para piyasalarına konu ihraçlarla çeşitlendirilmiş fonlama tabanı, yönetilebilir müşteri konsantrasyonu ve gelişen şube ağı ile iyi çeşitlendirilmiş portföy, yönetim ekibinin deneyimli olması, iyi organize edilmiş risk yönetimi altyapısı, sürdürülebilirlik çalışmaları ile desteklenen kurumsal yönetim uygulamalarına yüksek düzeyde uyum gibi faktörlere de bakıldı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

JCR Avrasya, Ulusal Faktoring’in şube ağı ve personel sayısındaki artış nedeniyle sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşen yüksek faaliyet giderleri, düşük borçlanma maliyetleri ile banka sermayeli faktoring şirketlerinin hâkim olduğu sektördeki yüksek rekabet, pazar payında geçen yıl meydana gelen daralma ve küresel bankacılık endişelerinin eşlik ettiği parasal sıkılaşmanın küresel büyüme projeksiyonunu bozması gibi durumlarına da dikkat çekti.

Tüm bu değerlendirmeler neticesinde şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi notu A+ (tr), görünümü pozitif olarak teyit edildi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin ULUFA kodlu hisseleri haftayı yüzde 1,26 değer kaybıyla 6,24 liradan tamamladı. Son bir haftalık işlem döneminde yüzde 6,44 değer kaybeden hisseler, yıllık süreçte yüzde 128 prim yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.