Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya, Tekfen ve İşbir’in Kredi Derecelendirmesini Açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya, Tekfen Holding ve İşbir Sentetik Dokuma için pozitif ve negatif değerlendirmelerini yaptı.
JCR Avrasya, Tekfen ve İşbir’in Kredi Derecelendirmesini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. Tekfen Holding A.Ş. ile İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. için yaptığı değerlendirme sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan bilgilere göre Tekfen Holding’in uzun vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notu “AA- (tr)” olarak teyit edilirken, görünümü stabil bırakıldı.

Şirketin kısa vadeli ulusal kurum kredi rating notu “J1+”, görünüm stabil, uzun vadeli uluslararası yabancı para kurum kredi rating notu “BB” oldu.

Uzun vadeli uluslararası yerel para kurum notu da “BB” olarak açıklanırken, her ikisi için de negatif görünüm değerlendirmesi yapıldı.

Değerlendirme yapılırken esas alınan faktörler arasında net nakit seviyesi ile desteklenen güçlü bilanço yapısı, FAVÖK marjında devam eden toparlanma, çeşitlendirilmiş portföy dağılımının konsantrasyon riskini belirli ölçüde azaltması, döviz bazlı enstrümanların şirkete sağladığı esneklik, faaliyet gösterdiği alt sektörlerdeki güçlü konumu ve kurumsal yönetim ilkelerine yüksek uyum düzeyi gibi unsurlar olduğu açıklandı.

İşbir Sentetik Dokuma’nın Satış Gelirlerine Vurgu Yapıldı

Şirketin Ocak-Eylül 2022 döneminde ve 2021 yılında satış gelirlerinde görülen iyileşmenin pozitif etkisine değinilirken uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu “AA- (tr)”, kısa vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notu “J1+ (tr)” olarak teyit edildi. Her ikisinde görünüm stabil olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para kurum notları “BB”, görünüm negatif oldu.

Değerlendirme yapılırken esas alınan diğer konular arasında bazı ürünlerinde gelen yüksek talebin ciroyu desteklemesi, geçen yılki finansal kaldıraç oranlarında iyileşme, döviz cinsi gelirlerin riskten koruması, pazar konumunu destekleyen Ar-Ge yatırımları yer alıyor.

Öte yandan incelenen dönemler boyunca nakit döngüsünde görülen kötüleşme, hammadde ve enerji fiyatlarında görülen oynaklığın karlılık marjlarını baskılama potansiyeline sahip olması, küresel resesyon, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın yarattığı jeopolitik belirsizliklerin ise aşağı yönlü riskler olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.