Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya Netaş ve Carrefoursa’yı Değerlendirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi ile Netaş Telekomünikasyon hakkında yaptığı kredi derecelendirmesini yayımladı.
JCR Avrasya Netaş ve Carrefoursa’yı Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya, iki şirket hakkında yaptığı değerlendirme raporunu yayımladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan raporların ilki Netaş Telekomünikasyon A.Ş.’ye ait. JCR, şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notunu BBB- (tr) olarak teyit etti.

Not görünümünü ise stabilden negatife çevirdi. Uzun vadeli uluslararası yerel ve yabancı kurum kredi derecelendirme notu “BB-“, görünüm ise negatif olarak açıklandı.

Değerlendirme yapılırken esas alınan hususlar arasında köklü müşteri portföyü, sistem entegrasyonu ve telekomünikasyon segmentlerinin alınan sipariş miktarındaki devam eden artış eğilimi, 2022 yılı ilk 3 çeyreği boyunca FAVÖK üretiminde iyileşme olması, kurumsal yönetim uygulamalarına yüksek düzeyde uyum sağlaması gibi faktörler yer alıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

Bunlar olumlu faktörler olurken kısa vade ağırlıklı fonlama profili ile devam eden yüksek borçluluk yapısı, küresel resesyon ve Ukrayna savaşının yarattığı jeopolitik riskler ise negatif etkenler olarak yer buldu.

Söz konusu rapor KAP, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Muhasebe Standartları Dairesi Başkanlığı’na ve Merkezi Kayıt Kuruluşu’na yollandı.

GCM Yatırım Banner

Carrefoursa’nın Kredi Notu Değiştirildi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

JCR Eurasia, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. için yaptığı değerlendirmeyi de yayımladı. Değerlendirme yapılırken alternatif satış kanalları ile farklı formatlardaki yurt içi geniş mağaza ağının gelir yaratma kapasitesini desteklemesinin olumlu etkisinden bahsedildi.

Yapılan değerlendirmeye göre şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notu “A (tr)” seviyesinden “AA + (tr)” seviyesine revize edildi.

Uzun vadeli ulusal kurum kredi notu “A+ (tr)”, görünüm stabil, kısa vadeli ulusal kurum notu “J1 (tr)”, görünüm stabil, uzun vadeli uluslararası yerel ve yabancı kredi notu ise “BB” olarak belirlendi.

Değerlendirmeyi olumlu etkileyen faktörler arasında FAVÖK üretim kapasitesinin sürdürülebilir seviyelerde olması, yeterli seviyelerdeki likidite göstergelerinin şirkete esneklik sağlaması, büyümeyi ve karlılığı optimize eden mağaza formatlarının çeşitliliği, kurumsal çeşitliliği ve kurumsal yönetim uygulamalarına yüksek düzeyde uyum gibi durumlar yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.