Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya Gayrimenkul Şirketinin Notunu Verdi

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş, EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin notunu verdi. Detaylar haberde...
JCR Avrasya Gayrimenkul Şirketinin Notunu Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yıl halka arz olan şirketler arasına katılan EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş, JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından hazırlanan raporu açıkladı.

JCR Avrasya, EYG Gayrimenkul’un kredi notunu yayımladı. Söz konusu raporda şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu BB- (stabil görünüm) olarak kayda geçti.

Kısa vadeli ulusal kurum kredi rating notu ise J4 (stabil görünüm) oldu.

EYG Gayrimenkul KAP
Kaynak: KAP

Şirketin değerlendirmesi yapılırken esas alınan hususlar raporda belirtildi. 2023 yılı üçüncü çeyreğinde tamamlanan projenin satılmasıyla ciroya kayda değer artış, finansman kaynakları arasında alınan avansların büyük payı değerlendirildi.

Bunun yanında verilen not verilirken 2022 mali yılından önce tam dönem bağımsız denetim raporu hazırlanmamış olmasının trend analizini sınırladığı, artan işletme sermayesi ihtiyaçlarının nakit varlıkları eritmesi ve 2023 yılı üç çeyreklik dönemde borçlanma ihtiyacını artırması gibi hususlar ele alındı.

GCM Yatırım Banner

Mevcut kredi-değer oranının makul seviyelerde olmasına rağmen, planlanan projeler için ilave borçlanmaların kaldıraç metrikleri üzerinde baskı yaratacağı, artan inşaat maliyetlerinin inşaat sektöründe karlılığı baskılaması gibi hususların notlarda etkili olduğu bildirildi.

Şirketin borsada işlem gören hisseleri (EYGYO) 22,76 TL’den kapanışı yaptı. Haftalık bazda kaybı yüzde 20’yi geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın