Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya Anadolu Efes’in Uzun Vadeli Notunu Teyit Etti

JCR Avrasya, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi’nin genel durumunu değerlendirerek uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu “AAA (tr)” olarak açıkladı.
JCR Avrasya Anadolu Efes’in Uzun Vadeli Notunu Teyit Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş.’nin not değerlendirmesini yaptı. Şirketin tüm not görünümleri durağan olarak güncellenirken, uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu “AAA (tr)” olarak teyit edildi.

Kısa vadeli ulusal kredi derecelendirme notu “J1+ (tr)”, uzun vadeli yerel ve yabancı para kurum notu “BB+” olarak teyit edildi.

Derecelendirme yapılırken esas alınan faktörlerden birisi araştırmaya alınan dönem boyunca düşük seviyede devam eden kaldıraç metrikleri oldu.

Sürdürülebilir nakit akış yaratmasını destekleyen güvenilir ve köklü iş modeli, ağırlıklı olarak bira operasyonlarındaki fiyat düzenlemeleri sayesinde içsel öz kaynak yaratmasını destekleyen güçlü karlılık göstergeleri ve güçlü nakit döngüsü pozitif etkenler arasında yer aldı.

Coğrafi çeşitlilik ve geniş ürün yelpazesinin dengeli gelir akışı sağlaması, birçok ülkede bazı meşrubat operasyonlarında pazar lideri olması ve bunun yarattığı rekabet ortamı, güçlü ortaklık yapısı ve kurumsal yönetim ilkelerine uyum düzeyine ilişkin yüksek şeffaflık, faaliyet giderlerinin net satışlara oranının yüksek seviyede olması da not görünümüne olumlu katkı sağladı.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Efes için değerlendirme yapılırken çeşitli para birimlerinden elde edilen gelirlerin ağırlıklı dolar bazlı borçlanma yapısıyla uyumsuzluk yaratması, parasal sıkılaşmanın etkisiyle emtia fiyatları ve ticaret hacminin küresel büyümede yavaşlık yaratması, ilaveten yurt içindeki kısıtlayıcı finansal koşullar nedeniyle finansmana erişimde kısıtlamanın olması gibi faktörler ise negatif değerlendirmeler olarak yer buldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.