Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya 3 Şirketin Kredi Derecelendirmesini Açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya, KAP üzerinden yayımladığı raporlarda üç borsa şirketine dair kredi değerlendirmesini sundu.
JCR Avrasya 3 Şirketin Kredi Derecelendirmesini Açıkladı
HABER GİRİŞ

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. üç şirket hakkında yaptığı değerlendirmeyi Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden duyurdu. Sümer Varlık Yönetim A.Ş.’nin kredi notu revize edilirken, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında yapılan değerlendirmelere de yer verildi.

Yapılan açıklamada Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin uzun vadeli ulusal kurum kredi notu AA (tr), görünümü stabil, kısa vadeli ulusal kurum kredi notu J1+ (tr), görünümü stabil, uzun vadeli uluslararası yabancı para kurum kredi notu BB, uzun vadeli uluslararası yerel para kurum kredi notu BB olarak belirlendi.

Son iki ölçümlemede kredi görünümü ise negatif oldu. Derecelendirme yapılırken sağlam operasyonel karlılık göstergeleri ve FAVÖK üretme kapasitesi, geçmiş yıl karları ile desteklenen yeterli özkaynak seviyesi, özel markalı üretimlerden sağladığı güçlü müşteri portföyü ve iş profili nedeniyle nakit döngüsü süresi gibi faktörlere bakıldı.

Sümer Varlık’ın Kredi Notu Revize Edildi

Sümer Varlık’ın Kredi Notu Revize Edildi
Kaynak: KAP

Şirketin, uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu “A- (tr)” seviyesinden “A (tr)” seviyesine revize edildi.

Değerlendirme yapılırken ele alınan unsurlar arasında içsel özkaynak yaratma kapasitesi ve ödenmiş sermaye artışı ile desteklenen özkaynak tabanındaki iyileşme, 2021 yılı net faiz marjında izlenen yukarı yönlü trend, borçlanma hacminin aynı seviyelerde seyretmesi, sektörün büyüme potansiyeli, sektöre paralel kısa vadeli borçlanma profili ve yoğun rekabet ortamı yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin ise uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu “AAA (tr)” olarak teyit edildi. Şirketin kısa vadeli ulusal kurum kredi rating notu J1+ (tr), görünümü durağan olarak bırakıldı.

Uzun vadeli yerli ve yabancı para kurum kredi notu BB, görünümü ise negatif olarak belirlendi. Değerlendirme yapılırken markanın bilinirliğinin yüksek ve itibarlı hisse yapısının esas alındığı söylendi.

Bunların yanında finansal borçlara kıyasla mevcut durumda kayda değer nakit fazlası ve gelir çeşitliliğinin dönem karlarını desteklemesine de bakıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.