Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’nın Ay Hikayesi Yarım Kaldı: Uzay Aracına Ulaşılamıyor

Japonya dünyada ilke imza atacak başarılı Ay hikayesini kıl payı kaçırdı. Ay’a giden Japon uzay aracının bağlantısı koptu.
Japonya’nın Ay Hikayesi Yarım Kaldı: Uzay Aracına Ulaşılamıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uzay çalışmalarına ayırdığı bütçeyle öne çıkan ülkeler arasında yer alan Japonya’dan şaşırtan bir haber geldi. Başarıyla sonuçlanması durumunda özel bir şirket tarafından üretilen ve dünyada ilk kez Ay yüzeyine ulaşacak olan uzay aracı başarısız oldu.

Japon İspace şirketi tarafından üretilen ve geçen yılın aralık ayında uzaya gönderilen M1, Ay’ın yüzeyine iniş yaparken iletişim sorunu yaşandı.

Uzay aracının Ay’a inişi sırasında bağlantıda kopukluk yaşandı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, M1’in Japonya yerel saati ile çarşamba günü 01.40 civarında Ay’a iniş yapacağı duyuruldu fakat Ay’dan Dünya’ya 1,3 saniyede ulaşan bağlantıda kopukluk oldu.

İnişe yaklaşılırken kopan iletişim tekrar sağlanamadı. Tahminler, M1’in yüzeye inişte çarpma gerçekleştirip parçalanmış olabileceği yönünde oldu.

İnişin Başarılı Olduğu Söylenemez

Şirket açıklamasında, uzay aracının durumunu tespit etmek amacıyla araştırmaların sürdüğü, inişin başarılı olduğunun söylenemeyeceği ifade edildi.

Şirket yetkilisi, “Ancak halihazırda çok şey başardık. Sonuna kadar uzay aracıyla irtibat halindeydik, bu da gelecek misyonlar için büyük bir başarı” diye açıklamada bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu