Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Perakende Satışlar 17 Aydır Yükselişte

Perşembe günü açıklanan verilere göre Japonya’da sanayi üretimi beklentinin altında kalırken, perakende satışlardaki aralıksız artış sürüyor.
Japonya’da Perakende Satışlar 17 Aydır Yükselişte
HABER GİRİŞ

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Temmuz 2023 dönemine ait sanayi üretimi ile perakende satış verilerini açıkladı. Yayımlanan rapora göre yılın yedinci ayında sanayi üretimi beklenenden daha fazla düşüş gösterdi.

Bir önceki aya kıyasla yüzde 2 azalan sanayi üretimi için yüzde 1,4 düşüş bekleniyordu. Sanayi üretimi Ocak, Nisan ve Mayıs aylarında da negatif performans gösterdi. Sanayi üretiminin bir ay sonrasında yüzde 2,6 oranında artacağı tahmin edildi. 2 ay sonrası için beklenti ise yüzde 2,4 oranında artması yönünde oldu.

Perşembe günü açıklanan diğer verilere göre perakende satışlar Temmuz’da aylık bazda yüzde 2,1, yıllık yüzde 6,8 büyüme gösterdi.

Yıllık artış oranı piyasanın yüzde 5,4 büyüme beklentisinden çok daha iyi geldi. Perakende satışlar Haziran’da yüzde 5,9, Mayıs’ta yüzde 5,7, Nisan’da yüzde 5, Mart’ta yüzde 7,2, Şubat’ta yüzde 6,6 ve Ocak’ta yüzde 6,3 artmıştı.

Perakende satışlarının 17 aydır aralıksız artması, tüketimin pandeminin neden olduğu çöküşün ardından toparlanmaya devam ettiğini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde otomobil perakende satışlarında yıllık bazda yüzde 8,1, gıdada yüzde 8, ilaç ve kozmetikte yüzde 6,8, çeşitli ürün perakendecilerinde yüzde 6,3, makine ekipmanlarında yüzde 4,3, mağaza dışı ürünlerde yüzde 93,6, tekstil, hazır giyim ve aksesuarda yüzde 3 artış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın