Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da İmalat PMI Ağustos’ta Yukarı Revize Edildi

Japonya’da imalat PMI Ağustos’ta ön tahminleri aşsa da bir önceki aya göre zayıfladı. Üretim ve yeni siparişlerdeki düşüş sürüyor.
Japonya’da İmalat PMI Ağustos’ta Yukarı Revize Edildi
HABER GİRİŞ

Japonya için Ağustos ayı imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklandı. İmalat PMI, Temmuz ayında 52,1 değerinde gelmişti. Bir önceki hafta açıklanan ön tahminlere göre Ağustos ayında 51,0 değerine gerilediği açıklandı. Bugün ise nihai sonuçlar açıklanarak, Ağustos verisi 51,5 olarak revize edildi.

Değerler iyileşmeyi gösterse de 2021 yılının Eylül ayından bu yana en düşük rakam kaydedildi. Raporda iş eksikliği ve zayıf talebin yanında tedarik zinciri üzerindeki baskının hafiflemesinin, Temmuz 2021’den bu yana en düşük teslimat gecikmesi yarattığı açıklandı.

Üretim art arda iki ay daralma kaydetti ve son 11 ayın en dik düşüşünü sergiledi. Covid-19 vakalarındaki artışın, siparişlerin azalmasına yol açtığı belirtildi.

Yeni Siparişler Sert Bir Daralma Gösterdi

Zayıf iç talep ve küresel ekonomik koşulların yeni siparişlerin, yaklaşık iki yılın en hızlı düşüşüne yol açtığı açıklandı. Asya-Pasifik bölgesindeki zayıf talep nedeniyle ise ihracat siparişlerinin son 3 ayın en hızlı düşüşünü kaydettiği belirtildi.

Satın alma seviyelerinin 11 aydır ilk kez düştüğü, iş yaratma oranının Nisan 2021’den bu yana en zayıf olduğu, teslimat sürelerindeki gecikmenin hafif yumuşadığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Girdi maliyeti enflasyonu sekiz ayın en düşük seviyesine geriledi. Benzer şekilde çıktı maliyeti enflasyonu düşen hammadde maliyetlerinden kaynaklı olarak beş ayın en düşük seviyesine indi. Firmaların hammadde kıtlığı ve zayıf talep nedeniyle sorun yaşadığı bildirildi.

S&P Global Market Intelligence’den ekonomisti Usamah Bhatti, endeksteki zayıf seyre işaret ederek, düşüşün yakın vadede sürmesini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.