Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da Hizmet PMI Ağustos’ta Eşik Değerin Altına İndi

Japonya’da imalat ve hizmet sektörü PMI verileri, Ağustos ayında belirgin bozulma göstererek son ayların en düşüğünü kaydetti.
Japonya’da Hizmet PMI Ağustos’ta Eşik Değerin Altına İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’da yeniden artmaya başlayan Covid vakaları beraberinde yeni tedbirleri de getirdi. Ülkede Temmuz ayının başlarından itibaren hız kazanan günlük vakalar, son haftalarda 250 binlerin üzerine çıktı. Hatta virüse yakalanan isimler arasında Japonya Başbakanı Fumio Kishida da yer alıyor.

Japonya’da Covid salgınının 7. dalgası sürerken, uygulanan kısıtlayıcı tedbirler imalat ve hizmet sektöründe bozulmaya yol açtı.

İmalat PMI 19 Ayın En Düşük Seviyesinde

Temmuz ayında 52,1 değerinde gelen imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Ağustos’ta ön okumalarda hafif düşüşle 51’e geriledi. Piyasanın beklentisi de bu değerde bir ölçüm gelmesiydi.

Endeks Mart ayında 54,1’in üzerine çıktıktan sonra düşüşe geçerek, Ağustos ön tahminlerinde geçen yılın Şubat ayından bu yana en düşüğe indi. Ancak yine de 50,0 eşik değerinin üzerinde kalmayı sürdürdü.

Öte yandan hizmet PMI tarafında aynı durumdan bahsedemiyoruz. Flaş hizmet PMI Temmuz’daki 50,3’ten düşüşe geçerek, Ağustos’ta 49,2 oldu. Söz konusu dönemde bileşik çıktı endeksi 50,2’den 48,9’a geriledi.

S&P Global Market Intelligence ekonomisti Usamah Bhatti, üretimin art arda iki aydır daraldığını ve 11 ayın en düşük seviyesine gerilediğini söyledi. Bu yılın en zayıf ikinci okumasını veren endeksin, Ağustos ayında endişe sinyali verdiğini belirtti.

Özel sektör firmaları tarafından alınan yeni iş siparişlerinin, altı ay içinde ilk kez daraldığını açıkladı. Birikmiş işlerin yeniden düşüşe geçmesiyle birlikte, iş yaratma oranının da büyük ölçüde azaldığı kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu