Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Çekirdek Enflasyon Ocak’ta Tırmanışını Sürdürdü

Açıklanan son verilere göre Japonya’da çekirdek enflasyon yükselişini sürdürüyor. Rakam 41 yılın en yüksek seviyesine işaret ediyor.
Japonya’da Çekirdek Enflasyon Ocak’ta Tırmanışını Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Japonya’da çekirdek tüketici enflasyonu, şirketlerin artan maliyetleri hane halklarına yansıtmasıyla Ocak ayında yüzde 4.2 ile 41 yılın yeni zirvesine ulaştı. Bir önceki ay yüzde 4 ile zirve görülmüştü. Bu yükseliş Japonyas Merkez Bankası’nı büyük teşvik programını kademeli olarak kaldırması yönünde baskı altında tutuyor.

Veriler, yükselen yakıt fiyatları ve günlük ihtiyaçlar hane halkını vururken politika yapıcıların karşı karşıya kaldığı ikilemin altını çiziyor. Hane halklarının birçoğu, daha yüksek yaşam maliyetini telafi edecek kadar maaş artışını henüz görmedi.

Ocak ayındaki artış, Orta Doğu’daki bir petrol krizi nedeniyle yakıt maliyetlerinin fırladığı ve Japonya’nın ithalata dayalı ekonomisini vurduğu Eylül 1981’den bu yana en hızlı artış oldu.

Veriler, çekirdek tüketici enflasyonunun, çoğunlukla yakıt ve hammadde maliyetlerindeki sürekli artışları yansıtarak, Japonya Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefini dokuz ay üst üste aştığını gösterdi.

SMBC Nikko Securities baş ekonomisti Yoshimasa Maruyama, enflasyon muhtemelen Ocak ayında zirve yapacağını, ancak bir süre daha BOJ’un yüzde 2 hedefinin altına düşmeyebileceğini belirtti. Enflasyonun büyük ölçüde gıda ve yakıt maliyetleri tarafından yönlendirildiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

BoJ Adayı Ueda’dan Dikkat Çeken Açıklamalar

Japonya Merkez Bankası Başkan adayı Kazuo Ueda ise güçlü enflasyon nedeniyle eleştiri alan getiri kontrol politikasını sürdürme konusunda kararlılık vurgusu yaptı. Ueda’nın Nisan ayında koltuğa oturması bekleniyor.

Kazuo Ueda çekirdek enflasyon verisinin ardından açıklamasında, merkez bankasının kırılgan ekonomiyi desteklemek için aşırı düşük faiz oranlarını sürdürmesi gerektiğini söyledi ve maliyet odaklı enflasyona parasal tepki vermenin tehlikeleri konusunda uyarıda bulundu.

Ueda, gelecekte BOJ’un tahvil getiri eğrisi kontrolünü değiştirme şansının sinyalini verirken, bankanın bunu yapmak için doğru zamanlamayı ve araçları bulması gerektiğini söyledi.

Ueda, enflasyondaki son artışın güçlü talepten ziyade büyük ölçüde artan hammadde ithalat maliyetlerinden kaynaklandığını belirterek, Japonya ekonomisinin görünümünün oldukça belirsiz olduğunu sözlerine ekledi. Ueda’nın açıklamaları sonrası yen, dolar karşısında dalgalı seyir halinde ve 134,76 seviyesindeydi.

Asya-Pasifik piyasaları da ilk işlem saatlerinde karışıktı. Nikkei 225 yüzde 1’den fazla artarken, topix yüzde 0.57 yükseldi. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 1.62 kayıpla işlem görürken, Hang Seng Tech Endeksi yüzde 2’den fazla düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.