Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Cari Fazla Rekor Açıktan Dönse de Beklenti Altında

Açıklanan resmi rakamlara göre Japonya’da cari fazla Şubat ayında piyasa beklentisinin altında kaldı.
Japonya’da Cari Fazla Rekor Açıktan Dönse de Beklenti Altında
HABER GİRİŞ

Japonya Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Ocak ayında 1,9 trilyon yen ile rekor açık veren cari denge, Şubat’ta fazlaya geçti. Japonya’da cari işlemler dengesi, Şubat 2023 döneminde 2,1972 trilyon yen (16,59 milyar dolar) fazla verdi.

Reuters’in 16 ekonomistinin katıldığı bir ankette 2,5357 trilyon yen fazla olması bekleniyordu. Ocak ayındaki rekor açıktan sonra toparlanma olsa da cari fazla piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Söz konusu yükseliş, menkul kıymet yatırımlarından elde edilen yüksek getirileri yansıtırken, ülkenin satın alma gücünün zayıflamasına ilişkin bazı endişelerin de hafiflediği görüldü.

Bakanlık yetkilisi, raporun açıklandığı dönemde küresel faiz oranlarındaki artışların denizaşırı Japon yatırımlarından elde edilen birincil gelir kazanç miktarının rekor seviyelere çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Açıklanan verilere göre gelir fazlası 3.4407 trilyon yen, ticaret açığı 604.1 milyar yen olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Turizm Gelirlerindeki Artış Cari Açığı Azaltıyor

Mitsubishi UFJ Research & Consulting ekonomisti Kenta Maruyama, yendeki zayıflığın ve emtia fiyat artışlarının devam ettiğini, bu durumun ithalatın azalmasını ve ticaret açıklarının daralmasını sağlayacağını söyledi.

Turizm gelirlerindeki artışın hizmet açığının da daralmasına yardımcı olacağını, bu doğrultuda cari fazlanın bundan sonraki süreçte kademeli bir şekilde artacağını açıkladı.

Japonya, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisini temsil ederken, açıklanan veriler yüksek enerji maliyetlerinin ve para birimindeki zayıflığın büyük ölçüde yakıt ve hammadde ithalatına dayanan zorlukları işaret ediyor.

Şubat ayında mevsimsellikten arındırılmış cari denge 1,09 trilyon yen açık verdi. Bugün açıklanan verilere göre hanehalkı güveni Mart ayında 33,9 ile 31,9 olan beklentinin üzerinde geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın