Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Yeni Stablecoin Yasası ile Yatırımcıları Koruyacak

Japonya hükümeti tarafından hazırlanan stablecoin düzenlemesi, bir yıl içerisinde uygulamaya konacak. Ayrıntılar geliyor…
Japonya Yeni Stablecoin Yasası ile Yatırımcıları Koruyacak
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası içerisinde son günlerde stablecoin’ler daha fazla tartışılır oldu. Geçtiğimiz haftalarda Terra ağının stablecoin’i UST üzerinde yaşanan çöküş, düzenleyicilerin odağının buraya dönmesini sağladı.

Japonya bu varlıklara yönelik yasal bir çerçeve getiren ilk büyük ekonomilerden biri oldu. Japonya parlamentosu stablecoin’lerin yasal statüsünü netleştiren ve onları esasen dijital para olarak tanımlayan bir yasa tasarısını onayladı.

Yeni yasaya göre, stablecoin’ler yen veya başka bir yasal ihale ile ilişkilendirilmeli ve sahiplerine bunları nominal değerde kullanma hakkını garanti etmelidir. Yasal düzenleme, stablecoin’lerin yalnızca lisanslı bankalar, kayıtlı para transfer acenteleri ve tröst şirketleri tarafından verilmesini sağlıyor.

Mevzuat, Tether gibi denizaşırı ihraççılardan veya algoritmik muadillerinden gelen varlığa dayalı mevcut sabit paraları ele almıyor. Halihazırda Japonya’daki kripto borsaları sabit paraları listelemiyor.

Terra Çöküşü Endişeleri Artırdı

Hükümetler son dönemde TerraUSD’nin milyarlarca dolarlık kayıplara yol açmasının ardından, kripto para birimi endüstrisinin çok önemli bir parçası olan sabit paralar üzerindeki düzenleyici baskıyı artırdı.

GCM Yatırım Banner

CoinGecko tarafından derlenen verilere göre USD Coin, Tether ve Binance USD liderliğindeki bu tür tokenlerin yaklaşık 161 milyar dolar birleşik piyasa değerine sahip durumda.

Yeni yasal düzenleme bir yıl içinde yürürlüğe girecek. Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı, önümüzdeki aylarda stablecoin ihraççılarını yöneten düzenlemeler getireceğini bildirdi.

TerraUSD (USDT), Mayıs ayı başlarında, 1 dolar değerinin altına inmeye başladı. Bu durum UST ve LUNA üzerinde büyük satışlar gelmesine neden oldu. LUNA değerinin neredeyse tamamını kaybetti ve Terra ekosisteminde çöküş yaşandı.

Mayıs ayı sonlarında, Terra topluluğu, UST belirtecini hariç tutan yeni bir blok zinciri oluşturma planını onayladı. Stablecoin hala Terra Classic adı verilen eski blok zincirinde çalışıyor ve neredeyse tüm değerini kaybetti.

Yaşanan çöküşün ardından Japonya’nın bu düzenlemesinin, kriptoya olan güveni olumlu yönde etkileyebileceği belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın