Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya ve Fransa’dan Çağrı: Enerji Kullanımını Azaltın!

Japonya ve Fransa, enerji arzındaki endişeleri gerekçe göstererek tüketimde sınırlamaya gidilmesi çağrısında bulundu. Detaylar haberde;
Japonya ve Fransa’dan Çağrı: Enerji Kullanımını Azaltın!
HABER GİRİŞ

Japon hükümeti, ülkede yaşanan sıcak hava dalgasını gerekçe göstererek Tokyo ve çevresinde bulunanlar için elektrik kullanımında güç tasarrufu yapmaları çağrısında bulundu.

Japonya’da, Cumartesi günü rekor sıcaklık seviyesine ulaşarak, 40 santigrat derecenin üzerinde artışla şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık kaydedilmişti.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın (METI) tahmin raporunda, Tokyo ve doğu Japonya’daki sekiz yakın vilayette, fazla üretim kapasitesinin bugün itibarıyla düşüş göstereceği bildirildi.

Bakanlık, güç kaynaklarındaki bu düşüşle birlikte olası bir elektrik kesintisini önlemek için kullanıcılara, öğleden sonra 15.00 ile 18.00 arasında elektrik tüketimini düşürmeleri çağrısında bulundu.

Fransa da Kısıtlama Çağrısında Bulundu

Japonya’nın çağrısına paralel şekilde, dün Fransa’daki enerji aktörlerinden de benzer bir hamle geldi.

GCM Yatırım Banner

Fransa’daki üç ana enerji tedarikçisi Engie, EDF ve TotalEnergies’den üst düzey yetkililer, Pazar günü Fransız gazetesi Le Journal du Dimanche’de (JDD) ortak bildiri yayımladı.

Bir araya gelen yetkililerin ortak imza attıkları bildiride, kamuoyuna enerji tüketiminde sınırlamaya gitmeleri çağrısı yapıldı.

Yetkililer, gaz kaynaklarının sınırlı olacağının altını çizerek hem bireyler hem de işletmeler için yakıt, petrol, elektrik ve gaz ihtiyaçlarında derhal sınırlama talebinde bulundular.

Fransa, Kömür Yakıtlı Elektrik Santralini Aktif Edecek

Ortak bildiride, aylardır Avrupa enerji sisteminin ciddi bir baskı altında olduğu ve Fransız enerji sisteminin bu durumdan korunamadığı söylendi.

Tedarik zincirinin kırılmasında Rusya işaret edilerek, Rus tarafının Fransa ve diğer Avrupa ülkeleriyle olan gaz bağlantısını zayıflattığı vurgulandı. Bu gelişmeyle birlikte Fransız Hükümeti’nin, kömür yakıtlı elektrik üreten Saint-Avold santralini yeniden başlatmayı planladığı aktarıldı.

“En İyi Enerji, Tüketmediğimiz Enerji”

Üç lidere göre, yükselen enerji fiyatları, sosyal ve politik uyumu tehdit ederek ailelerin satın alma gücü üzerinde ağır bir etkiye sahip.

“En iyi enerji, tüketmediğimiz enerji” görüşünde olan liderler, bu yaz harekete geçilmesinin, önümüzdeki kış için daha iyi hazırlanmayı ve özellikle gaz rezervlerini korumayı sağlayacağını bildirdi.

Bildiride yer alan çağrı şöyle: “Çabalar acil, toplu ve kitlesel olmalıdır. Her jest önemlidir. Enerji tasarrufu, satın alma gücünü artırmak ve aynı zamanda sera gazı emisyonlarını azaltmak anlamına gelir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.