Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Uyardı: Rus Amfibi Savaş Gemileri Batı’ya İlerliyor

Dün Rusya’yı en çok kayrılan ülke statüsünden çıkaracağını açıklayan Japonya, bugün savaş gemileri uyarısıyla gündeme geldi. İşte detaylar;
Japonya Uyardı: Rus Amfibi Savaş Gemileri Batı’ya İlerliyor
HABER GİRİŞ

Savaş bugün itibarıyla dördüncü haftasına girerken dünya Rusya-Ukrayna gelişmelerini izlemeye devam ediyor. Rusya saldırılarını sürdürürken Japonya ordusu bugün yaptığı açıklamada, batıya, muhtemelen Avrupa’ya doğru seyahat ederken adalarına yakın seyreden dört büyük Rus amfibi savaş gemisi gördüğünü söyledi.

Tipik olarak seferi kuvvetlerinin karaya inmesini sağlayan gemilerin resimleri, bir tanesinin güvertesinde askeri kamyonların olduğunu gösterdi. Bir Japon Savunma Bakanlığı sözcüsü, nereye gittiklerini bilmeseler de rotanın Ukrayna’ya yönelik olup olmadığı sorulduğunda bunun mümkün olduğunu söyledi.

Japon devriyesi, onlarca tank diğer askeri araçlar ve yüzlerce asker taşıyabilen Rus gemilerini tespit ederken askeri sözcü, Rus gemilerinin boğazdan Japon topraklarına bu kadar yakın geçmesinin alışılmadık bir durum olduğunu söyledi.

Bu arada dün olağanüstü toplanan NATO, ülkenin Rus saldırısına direnmesine yardım etmeye devam edeceklerini söyledi. Ukrayna’ya şimdiden 20 bin tanksavar ve diğer silah tedarik etti.

Japonya Rusya’yı En Çok Kayrılan Ülke Statüsünden Çıkardı

Japonya’nın hamlesi Avrupa Birliği (AB) kararının üzerine geldi. AB dün Rusya’yı en çok kayrılan ülke statüsünden çıkaracağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Ticaretten Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis karara ilişkin açıklamasında; “Uygulama, Rus şirketlerinin ürünlerinin artık ekonomilerimizde ‘En Çok Tercih Edilen Ülke’ muamelesi görmemesini sağlayarak Rusya’yı bir Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi olarak önemli ticaret avantajlarından mahrum bırakıyor” dedi.

Japonya Başbakanı Fumio da Kishida Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Japonya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine Rusya’nın en çok tercih edilen ülke statüsünü iptal edeceğini söyledi.

Kishida yaptığı açıklamada; “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tarihe kaydedilmesi gereken bir vahşettir. Özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerlerini savunmak için onu kınıyoruz.” dedi.

Bu statünün kaldırılmasıyla Rusya, Japonya’ya yapılan ihracatta daha yüksek tarifelerle karşı karşıya kalacak. Böylece ürünlerini daha az rekabetçi ve çekici hale getirecek. Kishida Japonya’nın Batılı ülkelerle koordineli olarak Rusya’ya daha fazla diplomatik ve ekonomik baskı uygulayacağını söyledi.

Ek yaptırımların bir parçası olarak ülke, lüks malların ihracatının yanı sıra Rusya’dan bazı ürünlerin ithalatını da yasaklayacak. Kishida, hedef öğeleri mümkün olan en kısa sürede belirleyeceklerini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.