Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası’nın Yeni Başkanı da Sıkılaştırmaya Karşı

Japonya’nın ultra gevşek para politikasını sürdürüp sürdürmeyeceği izlenirken yeni BOJ Başkanı, “mevcut politika yararlı “dedi.
Japonya Merkez Bankası’nın Yeni Başkanı da Sıkılaştırmaya Karşı
HABER GİRİŞ

Japonya’da 2 dönem üst üste görev yapan Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda’dan alacak Kazuo Ueda, enflasyona ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti.

2013’ten bu yana BOJ’un başkanlık koltuğunda ve gevşek para politikası savunucusu olduğu bilinen Haruhiko Kuroda’nın halefi, bugün yaptığı açıklamada, merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmayı değerlendirmesi için ülkenin enflasyon trendinin önemli ölçüde artması gerektiğini söyledi.

Ueda, Japonya’nın tüketici enflasyonundaki son artışın güçlü talepten ziyade maliyet itici faktörlerden kaynaklandığını belirterek bunun BOJ’un aşırı gevşek politikasını sürdürmesini garantilediğini aktardı.

Ueda’nın yorumları, geçen haftanın Ocak ayı enflasyon verileri üzerine geldi. Rakamlar, Japonya’da çekirdek enflasyonun tırmanışı sürdürdüğünü ortaya serdi.

Ancak Ueda’ya göre aşırı gevşek politika devam etmeli. Çünkü BOJ’un şu anki para politikasının yararları maliyetlerinden ağır basıyor ve ülke ekonomisine destek, ultra düşük faiz oranlarıyla sürdürülmeli.

GCM Yatırım Banner

“BoJ’un parasal sıkılaştırmaya yönelmesi için Japonya’nın enflasyon trendinde büyük iyileştirmeler yapılması gerekiyor” diyen yeni başkan, şöyle konuştu:

“BoJ’un mevcut politikasını nasıl değiştireceğime dair hiçbir fikrim yok değil. Ancak arzu edilen ince ayar, o zamanki ekonomik değişikliklere bağlı olarak değişecektir.”

Bu ayın başlarında seçilen Ueda, enflasyon BOJ’un hedefini aşarken verim eğrisi kontrolünü (YCC) aşamalı olarak kaldırma zorluğuyla karşı karşıya. Verim eğrisi kontrolü, kamuoyudan piyasa fonksiyonlarını bozduğu ve bankaların marjlarını ezdiği için eleştiri alıyor.

71 yaşındaki Ueda, parlamentonun onayıyla beş yıllık ikinci görev süresi 8 Nisan’da sona erecek olan Kuroda’nın yerini aldı ve piyasa yeni politikanın nasıl yön alacağını merakla izliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın