Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya, Kriptoda Kara Para Aklama Kurallarını Sertleştiriyor

Japonya’nın küresel mali suçlar gözlemcisi FATF, Haziran ayından itibaren kripto ile kara para aklamayı önlemeye yönelik daha sert adımlar atacak.
Japonya, Kriptoda Kara Para Aklama Kurallarını Sertleştiriyor
HABER GİRİŞ

Japonya’nın yerel medya kaynaklarında yer alan bir habere göre 1 Haziran’dan itibaren, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) sözde seyahat kuralı da dahil olmak üzere daha katı kara para aklama önlemleri uygulamaya hazırlanıyor.

Raporda, kararın, ülkenin kara para aklamayı önleme adımlarının küresel mali suçlar gözlemcisi FATF tarafından yetersiz görülmesinin ardından Japonya kabinesi tarafından verildiği belirtildi.

2019’da FATF, kripto kullanarak kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele için seyahat kuralını önerdi. Haziran 2022’ye kadar FATF, üye ülkeleri mümkün olan en kısa sürede seyahat kuralı yasasını çıkarmaya davet etmişti.

Bu ayın başlarında, G7 hükümetler arası siyasi forumu, FATF’nin finansal kurumlar arasında kripto fon transferleri hakkında bilgi paylaşımını zorunlu kılan seyahat kuralının küresel uygulamasını hızlandırma çabalarına destek verdiğini açıklamıştı. Japonya ise o dönem seyahat kuralını uygulamamıştı.

Japonya’nın kuralı uygulama hamlesi, şu anda başkanlığını yürüttüğü G7 tarafından desteklenen küresel standartlara uyum sağlaması olarak görülüyor. Ülkenin kripto endüstrisi, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’nın (FSA) sanal varlık hizmetleri sağlayıcılarından uygulamasını talep ettiği 2021’den beri seyahat kuralıyla boğuşuyor.

GCM Yatırım Banner

Nisan 2022’de Japonya’nın Sanal Para Birimi Borsası Birliği (JVCEA), kendi kendini düzenleyen kurallar getirdi. Japonya hükümeti geçen yıl Ekim ayında FATF yönergelerine uygun olarak, kripto kullanarak kara para aklamayı engellemek için mevcut yasaları değiştirmeye yönelik bir kabine kararını onaylamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın