Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Dijital Yen Araştırması için Özel Ekip Oluşturuyor

Japonya Maliye Bakanlığı, ülkenin yerel para birimi yenin dijital versiyonunu araştırmak için ekip oluşturacak.
Japonya Dijital Yen Araştırması için Özel Ekip Oluşturuyor
HABER GİRİŞ

Kripto varlıkların yaygınlaşması, hükümetlerin kendi dijital paralarına yönelik çalışmaları hızlandırıyor. Japonya Maliye Bakanlığı, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) veya dijital yenin fizibilitesini araştırmak için önümüzdeki ay bir uzman paneli başlatmayı planlıyor.

Panelin, Japonya Merkez Bankası tarafından yürütülen iki yıldan uzun süredir devam eden kavram kanıtlama deneylerinin bulgularını kullanarak bir dijital para birimi için bir çerçeve oluşturulmasını tartışması bekleniyor.

Japonya Merkez Bankası ve diğer finansal paydaşları içeren bir dijital yen pilot programı da aynı zamanda başlayacak. Rapora göre bakanlık, panelin görüşlerini dikkate almayı ve BOJ yetkililerinin herhangi bir dijital yen ihraç etme planları olmadığını söylemelerine rağmen olası bir dijital yen tanıtımına hazırlanmayı planlıyor.

Ülkede yer alan haberlere göre bu yıl G7 ülkelerine başkanlık edecek Japonya’nın kripto paralara yönelik daha katı düzenlemeler getirmesi bekleniyor.

Bu düzenlemelerin küresel çapta uygulanması için adımlar atılması bekleniyor. Sektöre katı düzenlemeler getirmek isteyen Japonya hükümeti, dijital yen ile gelişmekte olan sektörden yararlanma fırsatlarını değerlendiriyor.

GCM Yatırım Banner

Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’deki merkez bankaları şimdiden dijital para birimlerinin uygulanabilirliğini araştırıyor. Banknot ve madeni paralarla aynı şekilde kullanılabilirler.

Dijital para birimlerinin etkileri, ABD teknoloji devi Meta’nın dört yıl önce kendi kripto para birimini çıkarmayı planladığını duyurmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Çin dijital yuan projesi ile diğer ülkelerden daha önde gidiyor. Diğer yandan Çin’in özerk bölgesi Hong Kong da dijital paraları araştırıyor.

Şehirde blockchain ve Web3 şirketlerini finanse etme amacıyla 100 milyon dolarlık ProDigital Future adına bir fon kurulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.