Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Kripto Para Aracılığı ile 20 Bin Yatırımcıyı Dolandıranlar Tutuklandı

Dolandırıcılar yatırımcılardan üzerinden 55 milyon dolar kazanç elde etti.
Japonya’da Kripto Para Aracılığı ile 20 Bin Yatırımcıyı Dolandıranlar Tutuklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paralar milyonlarca yatırımcı tarafından tercih edilirken, bazı çevreler tarafından dolandırıcılık amacıyla kullanılabiliyor. Bu duruma son örnek Japonya’da yaşandı.

Japonya’nın Aichi Eyaletinde, yatırımcıları yapay zeka (AI) liderliğindeki bir ticaret sistemi temelinde getiri elde edebileceklerine ikna eden sahte bir kripto yatırım planı yürüttüğü iddia edilen dört kişinin tutuklandığı bildirildi.

Dolandırıcılar Yapay Zeka Kullandı

Dolandırıcılar Yapay Zeka Kullandı

Tahminlere göre dolandırıcıların ülke çapında 20 bin yatırımcı üzerinden 55 milyon dolar kazanç elde ettiği belirtiliyor. “Oz Projesi” olarak adlandırılan iddia edilen dolandırıcılık, AI tabanlı sistemin, yatırımcıların başlangıçtaki yatırımlarının %100’ünü geri almalarını ve kurs boyunca orijinal değerinin iki buçuk katı kar garantisi vermesini vaat etti.

Proje yatırımcıları teşvik etmek için, mesajlaşma uygulaması LINE üzerinde özel bir yatırımcı grubu oluşturup bu gruba dahil olmaya teşvik ediyordu. Bu stratejinin, çok sayıda katılımcıyı, arkadaşlarını ve akrabalarını programa dahil etmeye teşvik ettiği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Tutuklamalardan önce yatırımcılar Eylül 2019’da valilik polisine suç duyurusunda bulundular. Polisin daha fazla kanıt bulmak için şüphelilerin mülklerini aradığı belirtiliyor.

Yapay zeka ve diğer yeni teknolojiler, kötü niyetli aktörler tarafından planlarını baştan çıkarıcı bir çekicilikle donatmak için kullanılmaya devam ederken, teknoloji aynı zamanda bu tür suçluları hedef almak için kullanılabiliyor.

2018’in başlarında Dubai polisi, 1,9 milyon dolarlık silahlı Bitcoin soygununun arkasındaki bir çeteyi hızla takip etmek için akıllı programları ve yapay zeka teknolojisini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın