Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Ekonomisi Şaşırttı! 2023 Sonunda Resesyona Girdi

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi konumunu bugün açıklanan büyüme verileriyle birlikte kaybeden Japonya ekonomisi resesyona girdi.
Japonya Ekonomisi Şaşırttı! 2023 Sonunda Resesyona Girdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün açıklanan verilere göre Japonya ekonomisi piyasanın beklentilerini tersine çıkararak, resesyona girdi. açıklanan verilere göre Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH), 2023’ün dördüncü çeyreğinde yüzde 0,4 oranında daraldı. Ekonomistler ise yüzde 1,4’lük büyüme bekliyordu.

Dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi unvanını Almanya’ya kaptıran Japonya ekonomisi, çeyreklik bazda ise yüzde 0,3 artış beklentisine karşın yüzde 0,1 oranında daralma gösterdi.

Capital Economics’in Asya-Pasifik başkanı Marcel Thieliant, Japonya’nın şu anda bir durgunluğa girip girmediğinin tartışmalı olduğunu söyledi.

Büyümenin Bu Yıl da Yavaş Kalması Bekleniyor

Açık iş pozisyonlarının zayıfladığını, işsizlik oranının Aralık ayında yüzde 2,4 ile 11 ayın en düşük seviyesine indiğini söyleyen Thieliant, Japonya Merkez Bankası’nın Tankan anketinin, tüm sektörlerde ve firma büyüklüklerinde iş koşullarının o zamandan bu yana en güçlü düzeyde olduğunu gösterdiğini belirtti.

Her iki durumda da hanehalkı tasarruf oranının negatife dönmesi nedeniyle büyümenin bu yıl yavaş kalmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ülkede enflasyon kademeli şekilde yavaşlarken, çekirdek enflasyon 15 aydır yüzde 2 hedefinin üzerinde kaldı. Zayıf gelen GSYİH rakamlarının, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) enflasyonun daha sürdürülebilir ve istikrarlı olan iç talep tarafından yönlendirileceği yönündeki tercihinin sorgulanmasına neden olacağı belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın