Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Döviz Müdahalesini Resmi Olarak Doğruladı!

Japonya Maliye Bakanı Suzuki, yaptığı açıklamada spekülasyondan kaynaklanan aşırı döviz hareketlerini durdurmak için piyasaya müdahale edildiğini teyit etti. İşte detaylar;
Japonya Döviz Müdahalesini Resmi Olarak Doğruladı!
HABER GİRİŞ

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Salı günü yaptığı açıklamada hükümetin bir ayı aşkın bir süre önce döviz piyasasına müdahale ettiğini belirterek, piyasaya müdahaleyi resmi bir dilde doğrulamış oldu. Suzuki söz konusu müdahalenin bir dereceye kadar etkili olduğuna işaret etti.

Spekülasyondan kaynaklanan aşırı döviz hareketlerini durdurmak için piyasaya müdahale edildiğine işaret eden Suzuki, “Bu açıdan bakıldığında, bunun belirli bir etkisi olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Japon hükümetinden daha önce döviz piyasasına müdahale edildiğine ilişkin resmi dair bir açıklama gelmezken, piyasa katılımcıları işlem hareketleri ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) verilerine dayanarak bakanlığın Nisan sonu itibarıyla iki kez piyasaya girdiğinin farkındaydı.

BOJ’un 29 Nisan ve 1 Mayıs’ta yene destek olmak için müdahale ettiği tahmin edilirken, BOJ verileri de bu durumu teyit ediyordu.

Japon yetkililer, piyasaların tahmin yürütmesini sağlama stratejilerinin bir parçası olaraksa söz konusu hamlelerin ardından genel olarak sessizliklerini koruyor.

GCM Yatırım Banner

Suzuki, ülkedeki aşırı döviz oynaklığına ilişkin standart uyarısını yineleyerek, “Hükümet döviz piyasasındaki gelişmeleri yakından izlemeye ve mümkün olan tüm tedbirleri almaya devam edecektir.” diyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.