Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Deflasyonla Mücadelede Dönüm Noktasında Olabilir

Japonya hükümeti son verilere atıfta bulunarak, ekonomide uzun süreli büyüme sürecinde sona yaklaşıldığını belirtti.
Japonya Deflasyonla Mücadelede Dönüm Noktasında Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya hükümet,, fiyat ve ücret artışlarının genişleme işaretleri göstermesi nedeniyle, deflasyonla 25 yıldır süren mücadelesinde bir dönüm noktası görülebileceğini belirtti. Hükümet ekonominin uzun süreli büyüme sürecinin sonuna yaklaşıldığı sinyalini verdi.

Son görüş, kurumsal fiyat ve ücret belirleme davranışının değiştiğini ve ülkenin büyük mali ve parasal desteğinin aşamalı olarak kaldırılmasının önünü açabileceğini söyleyen Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) görüşü ile örtüşüyor.

Hükümet, yıllık ekonomi raporunda, “Japonya’da 2022 baharından bu yana fiyat ve ücret artışlarının genişlediği görüldü. Bu tür değişiklikler, ekonominin deflasyonla 25 yıllık mücadelesinde bir dönüm noktasına ulaştığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon yükselirken ve kamuoyunda kalıcı fiyat düşüşlerine ilişkin algılar azalırken, “Deflasyondan çıkış için bir fırsat penceresinin açılabileceği gerçeğini göz ardı etmemeliyiz” açıklaması yapıldı.

Raporda, Japonya’nın deflasyonun geri dönme riskini tamamen ortadan kalkmadığı, ancak hizmet fiyatlarındaki artışın hala ılımlı hızda olduğu kaydedildi. Enflasyonun eğilimini belirlerken hizmet fiyatlarına bakmanın önemli olduğu kaydedilen açıklamada, hizmet fiyatlarının mal fiyatlarına göre yurt içi talebi ve ücretleri daha canlı yansıttığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılın raporunda hükümet, gıda ve enerjiyle ilgili mal dışında enflasyonun ılımlı olduğunu söylemişti. Japonya’nın çekirdek enflasyonu Ocak ayında yüzde 4,2 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve BoJ’un yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam etti.

Hanehalklarını ve şirketleri rahatsız eden yapışkan deflasyonist zihniyetin ortadan kaldırılması gerektiğine yer verilen raporda, sürdürülebilir ücret artışı sağlamak için hükümetin BoJ ile yakın işbirliği içinde çalışması gerektiği belirtildi.

Japonya’nın 2001 yılında deflasyon durumunda olduğunu ilan etmesinden bu yana hükümet, fiyat düşüşlerini sona erdirmeyi en önemli politika öncelikleri arasına aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.