Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da İnsanlar Boş Evlerini Bedavaya Veriyor

Japonya'nın boş evleri ekonomi için giderek büyük bir endişe kaynağı haline gelirken, mal sahiplerinin evlerini uygun fiyatlara hatta bedavaya satması dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Japonya’da İnsanlar Boş Evlerini Bedavaya Veriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya’daki boş evlerin sayısı giderek artarken, yaşlanan ve daralan nüfus nedeniyle kırsal alandaki pek çok yerleşim yeri terk ediliyor ve bu da ülke için her geçen gün daha büyük bir sorun haline geliyor. Öyle ki birçok konut sahibi, kullanmadıkları evlerin külfetinden kurtulmak için mülklerini çok uygun fiyatlara hatta bazen bedavaya yeni alıcılarına sunuyor.

IHS Markit’in baş ekonomisti Rajiv Biswas da Ekim ayında gönderdiği bir notta Japonya’nın önümüzdeki 30 yıl içinde demografik olarak yaşlanmanın ekonomik ve sosyal etkileriyle yüz yüze geleceğini bildirmişti. Ne var ki dünyanın üçüncü en büyük ekonomisindeki terk edilmiş mülkler ülkenin demografik değişikliklerinin en az tartışılan yan etkileri arasında yer alıyordu.

İşte bu noktada, akiya banks olarak adlandırılan web sitelerinde online satışa sunulan ucuz hatta bazen uygun fiyatlı evlerin artmasıyla boş evlerin daha çok ilgi gördüğü aktarıldı.

Japonya Halkı Boş Evlerinden Kurtulmak için Mallarını Bedava Veriyor“Akiya” boş evlerin Japonca karşılığı iken bu tür sitelerin birçoğunun kendi şehirlerindeki boş evlerin artan stokuna yönelik arz ve talebi daha iyi yönetebilmek için yerel yönetimler ya da topluluklar tarafından kurulduğu dile getirildi. Söz konusu sitelere bakıldığında pek çok evin ücretsiz olduğu, alıcının yalnızca vergi ve emlak komisyonları gibi ücretleri ödemeleri gerektiği görüldü.

Konuyla ilgili bir gayrimenkul şirketi, bunun mal sahiplerinin artık mülkün bakımını üstlenemedikleri ya da kullanmadıkları bir ev için vergi ödemek istememelerinden kaynaklandığını vurguladı.

Japonya'da Boş Ev Sorunu Mal Sahiplerini Bedava Ev Vermeye Kadar sürüklediBedava verilen evler genellikle çok fazla yenileme gerektiren evlerden oluşsa da bazı yönetimler boş evlerdeki yenileme çabaları için sübvansiyonlar sunuyorlardı. Ücretsiz olmayan boş evler için fiyatlar da sitedeki ortalama fiyatlar baz alındığında 500 bin Japon yeni ile 20 milyon Japon yeni arasındaydı.

İlgili haberde Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı verilerine göre ülke genelindeki boş evlerin 2013 yılında 8.196 milyona ulaşarak, toplam konut stokunun yaklaşık yüzde 13.52’sine tekabül ettiği bilgisi de verildi. 2013’teki rakamlar 2008’de toplam stokun yüzde 13.14’ünü oluşturan 7.568 milyon konuttan daha yüksekti ve 2033’e kadar oranın yüzde 20’ye ulaşması bekleniyordu.

GCM Yatırım Banner

Japonya’nın boş evleri büyük ölçüde kırsal bölgelerde yoğunlaşsa da son zamanlarda aynı eğilimin banliyölere ve şehirlere de sıçradığı aktarıldı. Resmi verilere göre 2013’te Tokyo’da boş evlerin oranı yüzde 11.1 seviyesinde iken rakamın 2033’e kadar yüzde 20’nin üzerine çıkmasının beklendiği gerçeğinin de üzeri çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın