Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya 2. Çeyrek GSYİH’si Ön Tahminlerin Üzerinde Büyüdü

Covid kısıtlamalarının kaldırılması tüketici harcamalarının artmasını sağlarken, Japon ekonomisi ikinci çeyrekte büyümeye geçti.
Japonya 2. Çeyrek GSYİH’si Ön Tahminlerin Üzerinde Büyüdü
HABER GİRİŞ

Japonya Kabine Ofisi, yılın ikinci çeyreğinde gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) durumundaki değişimleri gösteren raporu yayımladı. Perşembe günü açıklanan resmi verilere göre Japonya ekonomisi, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte yıllık olarak yüzde 3,5 arttı.

Açıklanan oran piyasanın yüzde 2,2 olan ön tahminlerinden daha iyi geldi. Japon ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 4,6 büyüdükten sonra daralma bölgesine geçti.

2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 0,5 oranında daralma açıklanmıştı. İkinci çeyrekte ise Covid kısıtlamalarının kaldırılmasına bağlı olarak toparlanma gerçekleşti.

Ekonomi önceki çeyreğe göre ise yüzde 0,9 büyümeyle yüzde 0,7 olan beklentileri aştı. Söz konusu tabloda, iç talepte gerçekleşen ılımlı artışın etkisi olduğu belirtildi.  İç talebin GSYİH’ye katkısı 0,8 puan olarak açıklandı.

Japon Ekonomisi Covid Etkisinden Kurtuluyor

Açıklamada pandeminin etkisinden kurtulma konusunda diğer büyük ekonomileri geride bıraktığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ülkede son açıklanan verilere göre sanayi üretimi az da olsa artmaya devam ediyor. Japonya Sanayi Bakanlığı sanayi üretiminin Temmuz’da yüzde 1 oranında arttığını açıkladı.

Benzer şekilde imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri de toparlanmanın sinyalini verdi. Temmuz’da 52,1 olan imalat PMI, Ağustos’ta 51,5 ile 51,0 olan ön tahminlerin üstüne çıktı.

Para birimindeki duruma bakıldığında, dolar karşısında erimeye devam ettiğini görüyoruz. USD/JPY paritesi bu sabah 144,99’a kadar yükseldi. Japon yeni böylelikle dolar karşısında son bir yılda yüzde 30’dan fazla değer kaybetmiş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.