Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Sanayi Üretimi Temmuz’da Beklentiyi Terse Çevirdi

Japonya’da sanayi üretimi Haziran’da rekor artış gösterdikten sonra, Temmuz’da ılımlı bir yükseliş kaydetti. Ayrıntılar haberin devamında…
Japonya’da Sanayi Üretimi Temmuz’da Beklentiyi Terse Çevirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın üçüncü işlem gününde Japonya’da veri gündemi oldukça yoğun. Açıklanan verilerin en önemlilerinden birisi olan sanayi üretimi iyimserliği korusa da bir önceki ayın rekor artışından çok uzaklaştı. Haziran ayında yüzde 9,2 ile rekor düzeyde artış gösteren sanayi üretimi, Temmuz’da yüzde 1 yükseldi.

Piyasanın beklentisi yüzde 0,5 oranında düşüş olması yönündeydi. Mayıs ayında ise yüzde 7,5 oranında bir gerileme kaydedilmişti.

Japonya Sanayi Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre bir ay sonrası için yapılan tahminde, sanayi üretiminin aylık olarak yüzde 5,5 artacağı öngörüldü. 2 ay sonrası için yapılan tahmin ise yüzde 0,8 artış olması yönünde.

Temmuz ayında perakende satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,4 artışla yüzde 1,9 olan beklentinin kayda değer oranda üzerinde geldi. Ülkede artan Covid vakalarına rağmen sektörün gücünü koruduğu ve bir önceki aya göre yüzde 0,8 arttığı gözlendi.

Tüketici Güveninde Artış Var

Veri ajandasının yoğun olduğu Japonya’da bugün açıklanan bir başka veri ise tüketici güvenini gösteren değerler oldu. Doğu Asya ülkesinde tüketici güven endeksi, Ağustos ayında yüzde 2,3 artışla 32,5’e yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Bu değer 29,4 olan piyasa beklentisini aşarken, aynı zamanda Temmuz ayındaki 30,2’den de artış kaydetti.

Alt endekslerdeki duruma bakıldığında genel ekonomik duruma yönelik beklentiler bir önceki aya göre yüzde 2,7, istihdam beklentisi yüzde 1,6, gelir artışı beklentisi yüzde 1,6 ve dayanıklı mal alma düşüncesi endeksi yüzde 2,1 arttı.

Japonya’da inşaat siparişleri, Temmuz’da önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 oranında artış gösterirken, konut başlangıçlarında yüzde 5,4’lük bir gerileme kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın