Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japon ve Çin Bakanlarından Kuzey Kore Konusunda Ortak Mesaj

Japonya ve Çin dışişleri bakanları düzenledikleri video konferansta; ikili ilişkiler, Ukrayna’daki savaş ve Kuzey Kore’nin nükleerden arındırılmasını konuştu.
Japon ve Çin Bakanlarından Kuzey Kore Konusunda Ortak Mesaj
HABER GİRİŞ

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Yoshimasa ile video konferans yöntemiyle toplantı yaptı. Yaklaşık 70 dakika süren görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Japonya tarafından yapılan açıklamada yapıcı ve istikrarlı bir ilişki ve iki tarafın önemli ortak vizyonunu gerçekleştirmesi için çaba sarf etmesi gerektiği söylendi.

Bakan Hayashi, Japonya-Çin ilişkilerinin karşılaştığı zorluklara dikkat çekerek, diyalogları sürdürürken her iki tarafın da söylenmesi gerekenleri söylemesi ve iş birliğine ihtiyaç duyulan alanlarda uygun şekillerde iş birliğini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmede Rusya-Ukrayna arasındaki kriz de ele alındı. Ukrayna’daki durumun uluslararası hukukun açık ihlali olduğunu dile getiren Japon Bakan, Çin tarafının uluslararası toplumun barış ve istikrarını için sorumlu bir rol üstlenmesi gerektiğini aktardı.

Her iki bakan da Kuzey Kore ile ilgili olarak uluslararası toplumun nükleer silahlardan arınmayı gerçekleştirmek için ortak çaba göstermesi gerektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Çin Dışişleri Bakanı Ukrayna hakkında konuşmazken, Japonya’nın son dönemde Tayvan ve Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren ve endişelere yol açan diğer konularda attığı olumsuz adımların belirginleştiği uyarısında bulundu.

Tarihten ders çıkarılması gerektiğini söyleyen Yoshimasa, Japon tarafının bugüne dek verdiği taahhütlere uyması, iki ülke arasındaki karşılıklı güvene bağlı kalması ve Çin ile olan ilişkilerin altını oymaya çalışan güçlerin zemin kazanmasına engel olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.