Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den ABD-Japonya İş Birliği için Uyarı Geldi

Çin, Japonya ve ABD arasındaki ikili iş birliğinin ülkeye zarar vermemesi gerektiği konusunda uyardı. Japonya'nın tarihten ders alması gerektiğini belirten Çinli üst düzey diplomatın açıklamaları şöyle;
Çin’den ABD-Japonya İş Birliği için Uyarı Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin benimsenen duruşlar, ülkeler arası ilişkileri etkilerken jeopolitik gerilimler artıyor. Savaşın önemini artırdığı güvenlik politikalarına ilişkin konular, Rusya-Ukrayna dışındaki endişelerle gündeme geliyor.

Çin’den gelen açıklama da bu duruma son örneklerden biri oldu. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün yaptığı açıklamada, Japonya ve ABD arasındaki ikili iş birliğinin Çin’e zarar vermemesi gerektiği konusunda uyardı.

Yi bu açıklamaları, Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ile sanal bir görüşme sırasında yaptı.

“Endişe verici olan şey, ABD lideri gelmeden önce bile, Çin ile Japonya-ABD ortak çatışmasından bahseden konuşmanın halihazırda geniş çapta duyulmuş olması” dedi.

Japonya ve ABD’nin müttefik olduğuna, Çin ile Japonya’nın ise barış ve dostluk anlaşmasına sahip olduğuna dikkat çekerek Japonya’nın tarihten ders alması gerektiği uyarısında bulundu.

Japonya’nın bölgesel barış ve istikrar için iyi şeyler yapması, dikkatli davranması ve komşusunu zarara sokma politikası izlememesi gerektiğini vurguladı.

Bu yılın Çin ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesinin 50. yıl dönümü olduğunu kaydederek, ikili ilişkilerin siyasi temelini sağlamlaştırma fırsatını değerlendirmek için çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Japon Bakan Hayashi de Japonya ve Çin’in geniş ortak çıkarları paylaştığını söyleyerek iş birliği için büyük potansiyele ve geniş beklentilere sahip olduğunu dile getirdi. İki taraf ayrıca ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundu ve iletişimi sürdürme konusunda anlaştılar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu