Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Üretici Isuzu Rusya Pazarından Çekilme Karar Aldı

Geçen yıl başlayan savaş sonrası tedarik sıkıntısı çeken ve üretimi durduran, Japon kamyonet üreticisi Isuzu, Rusya piyasasından çekildiğini duyurdu.
Japon Üretici Isuzu Rusya Pazarından Çekilme Karar Aldı
Yorum

Rusya’nın Ukrayna topraklarında başlattığı işgal bir yılı aşkın zamandır devam ediyor. Rusya, attığı bu adımla birlikte Batı ülkelerinden sayısız yaptırımla karşı karşıya kaldı. Avrupa Birliği 10’dan fazla yaptırım paketini açıklarken, bunların devamının geleceğini söyledi.

Birçok şirket Rus pazarından çekilerek, ülkenin savaş kaynağını kısmak adına ekonomisine darbe vurmaya çalıştı.

Japon kamyonet üreticisi Isuzu da Rusya piyasasından çekilme kararı aldı. Isuzu, Rusya’nın saldırılarının başlamasının hemen ardından, geçen yılın Mart ayında parça tedarik sorunu nedeniyle Rusya’daki üretimi durdurmuştu.

Şirket, parça tedarik sorunu, finansal kayıp gibi faktörler karşısında üretimi sürdürmeyeceğini belirtirken, Rus pazarından çekildiğini açıkladı.

Isuzu Hisseleri Rus Sollers’e Satıldı

Resmi Kyodo ajansının aktardığı habere göre Isuzu’nun hisseleri, üretim tesisi ve 200 çalışanını devralan Rus otomobil üreticisi Sollers’e satıldı.

Japon firma Rusya’da üretime 2008 yılında başlamıştı. 2021 yılında 3.700 araç üretildiği biliniyor.

Geçen yıl savaş nedeniyle oluşan üretim kesintisinin, şirkete Nisan 2022-Mart 2023 döneminde 12 milyon dolarlık mali kayıp yaşattığı açıklandı.

Bu arada Rusya, savaştan geri adım atmazken, bu hafta düzenlenen NATO Zirvesi’nde de Ukrayna’ya destek mesajı yinelendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu