Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Lider Johnson Görüşmesi Sonrası Rusya Kararını Duyurdu

Japonya Başbakanı Fumio Kishida bugün mevkidaşı Boris Johnson aile görüşmesinin ardından Rusya’ya yaptırım güncellemesi açıkladı. Detaylar aşağıda;
Japon Lider Johnson Görüşmesi Sonrası Rusya Kararını Duyurdu
Yorum

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya yaptırımlarına Batılı müttefiklerine katılan Japonya, bugün yeni güncelleme duyurdu. Japonya Başbakanı Fumio Kishida tarafından yapılan açıklamaya göre Rus varlık dondurma listesine 140 kişi eklenecek.

Aynı zamanda daha önce açıklanan ihracat yasağının kapsamı Rus askeri firmalarına genişletilecek. Kishida, yeni yaptırımları İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşmenin ardından Londra’da bir tercüman aracılığıyla yaptığı konuşmada duyurdu.

Kishida, Rus yaptırım güncellemesinin yanında Yediler Grubu’nun (G7) önde gelen uluslarının birliğini sağlamlaştırma zamanının geldiğini sözlerine ekledi.

Japonya ve İngiltere liderleri bugünkü görüşmelerinde yaptırımlardan etkilenen Moskova yeni alıcılar ararken Asya’nın Rus petrolüne olan bağımlılığını azaltma planlarını ele aldı.

Batılı alıcılar ülkeyi terk ederken, Rusya ihracat pazarı olarak Asya’ya odaklanıyor. Bu durum Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da doğrulandı. Avrupa’nın Rus gazından hemen tamamıyla vazgeçemeyeceğini belirten Putin, Avrupa ülkeleri Rusya’ya bağımlılığı azaltmaya çalışırken, Moskova’nın da enerjisini Doğu’ya yönlendireceğini söylemişti.

Johnson ile Kishida’nın görüşmesi, Avrupa Birliği’nin yıl sonuna kadar Rusya’dan petrol ithalatının tamamen yasaklanmasını önermesinden bir gün sonra gerçekleşti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ambargonun Rusya’yı Ukrayna’yı işgalinden dolayı ekonomik olarak cezalandırmak için gerekli bir adım olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu