Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japon Bankası Nomura’nın Kârı Neredeyse Yüzde 100 Düştü

Japon yatırım ve aracılık bankası Nomura, ilk çeyrek finansal sonuçlarına göre neredeyse net kârında yüzde 100 oranında bir düşüş kaydetti.
Japon Bankası Nomura’nın Kârı Neredeyse Yüzde 100 Düştü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Japonya’nın en büyük aracılık ve yatırım bankası olarak Nomura finansal sonuçlarını yayımladı. Nomura, değişken finansal piyasaların yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi işlerini bozması nedeniyle ilk çeyrek net kârında yüzde 96,5 düşüş bildirdi.

Bankanın Nisan – Haziran kârı, bir önceki 48,5 milyar yene kıyasla 1.696 milyar yen olarak gerçekleşti. Yatırım bankacılığı gelirinin, agresif FED faiz oranı artışları ve jeopolitik gerilimin küresel finans piyasalarını sarsması, işletmeleri hisse senedi ve borç teklifleri konusunda temkinli hale getirmesiyle birlikte yüzde 33 düştüğü bildirildi.

Nomura Net Karı Yüzde Yüzde Düşüş
Kaynak: Nomura Holdings

Şirketlerin anlaşma iştahının azalmasının, Nomura’nın 2020’de temiz teknolojide bir birleşme ve satın alma danışmanı olan Greentech’i satın almasından bu yana yatırım bankacılığı için bir büyüme faktörü olan birleşme ve satın alma danışmanlığı gelirini de vurduğu açıklandı.

Bankanın parlak noktalarından biri ise piyasa oynaklığının yatırımcıları portföylerini yeniden dengelemeye yönlendirdiği için yüksek hacimden yararlanan sabit gelirli ticaret oldu. Yavaşlayan küresel ekonomik büyüme korkuları finansal piyasaları ters köşeye çekerken, Nomura’nın perakende ve varlık yönetimi işlerinde de düşüş gözlendi.

Bankanın yatırım yönetimi işinin 11,7 milyar yen zarar ettiği bildirilirken, perakende işinin kârının üçüncü çeyreğe göre yüzde 74 düştüğü açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Finansal rapora göre; Nomura, borsa komisyonlarına güvenmek yerine müşterilerin varlıklarını yönetme ücretlerini artırarak kazanç yapısını piyasa dalgalanmalarına karşı daha az savunmasız olacak şekilde değiştirmeyi hedefliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.