Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jaguar Yeni F-Type’yi C-X75 Yapısında Düşünüyor!

Jaguar, satışlarında iyi gidilen ve yeni neslinde yapısını değiştirmeyi düşündüğü F-Type'nin nasıl olabileceği hakkında konuştu.
Jaguar Yeni F-Type’yi C-X75 Yapısında Düşünüyor!
HABER GİRİŞ

Jaguar, yeni neslinin hazırlığını yaptığı F-Type spor aracının, yasal yollarda gezinmesine izni olmayan C-X75’in bileşenlerden hayat bulacağı söylendi. İngiliz modelin genel düzeninde önemli değişimler yapılarak, aktarım organlarında köklü bir değişim gözüküyor. Jaguar’ın ilk önceliği Porsche 911’in hakim olduğu kısımlarda kendisini ön plana çıkarmak.

Anladığımız kadarıyla da F-Type üzerinde farklı güç varyantları olacak. Modelin yeni nesli üzerine özel ve bilgili insanlar çalışıyor. Eski tasarım direktörü ile yeni ekip başkanının tek kapı için yoğun bir program başlattığı aktarıldı. İşte detaylar;

Zamanında dergilere konu olmuş ve ekranlarımızı süsleyen Jaguar C-X75 Concept’in hikayesinden bahsedelim.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==F1 Williams ile birlikte geliştirilen C-X75, 2010 Paris Motor Show’da sahnelendi. Sadece prototip olarak üretildi ve 5 adet olarak. Araç, özel etkinliklerde veya pistlerde kullanıldı. Onun dışında yasal yollara çıkışı mümkün değildi. Elektrikli motorlar ve standart bir dört zamanlı benzinli ünite ile hareket eden C-X75, sonradan farklı bir düzen ile yenilemeye alındı.

Neden Jaguar bu aracı madem prototipten öte geçirmeyecekti de 5 adet imal etti? Hesap yanlışlığı! F1 takımı ile yüksek mühendislik hamleleriyle yapılan plug-in hibrit Jaguar’ın çıkış fiyatı ve vergilendirmesi sonrasında ücreti 3.5 milyon dolara gelince, haliyle iş iptal edildi. Küresel ekonomik kriz de aracın üretim sonlandırmasında etkili oldu.

lan Callum ve Julian Thomson, F-Type için kafa kafaya verdiler.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Projede görevli bu kişiler iki farlı üretim stratejisi üzerine yoğunlaşıyorlar. Callum, F-Type’nin yeni neslinde elektrikli ve orta motorlu bir yapıda olmasını istiyor. Orta motorlu dediğimizde de ilk akla gelen Chevy C8 Corvette. O da yer değiştiren motoruyla harika hız değerleri göstermişti.

GCM Yatırım Banner

Aracın arka tekerleklerine güç veren hibrit bir V8 olarak F-Type’yi hayal eden Callum, en iyisi olması için C-X75’ten gerekli DNA’nın geçirilmesini öneriyor. “C-X75 gibi bir şekildeki pilleri ortada bir T veya H şeklinde olabilir. Ya da uzunlamasına bir içten yanmalı orta motorlu araba olarak yapabilirsiniz. Yeterince kısa olurdu. Böylece stil aktarma organlarını dikte etmeyecek, ancak aktarma organları stili dikte edebilir.” dedi.

F-Type şu andaki süreci içerisinde farklı bir dizi güncelleme ile rekabette yer almakta. Ancak Callum’a göre halefinin gelişimi için çok hızlı başlangıçlar yapılması gerektiğini söylüyor.

Diğer bir sıkıntı ise; istenilen şekilde F-Type üretilirse hangi platform kullanılacak?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Aslında öyle bir platform olmayacak ve baştan yapılması gerekilecek. Bu, JLR için belirsiz ve maliyetli bir durum. Son mali değerlendirmede 395 milyon Sterlin kaybeden Jaguar-Land Rover‘ın aşırı masraf isteyeceği en son şey. Kayıpları XE, Range Rover Evoque ve Discovery Spor modelleriyle, Çin’de yeniden canlanan piyasa satışları ile kapatılmak isteniyor.

Motor konusunda BMW ile yeniden işbirliğine gireceğini söyleyen Jaguar için alt yapı kısmında da Alman markadan yardım gelebilir. Keza Land SUV’ları BMW’nin FAA platformunda geçirilebilir. Böyle olursa da otomobil yorumcularının “BMW’nin Jaguar-Land Rover’ı alması” da iyi şekilde doğrulanmış olur.

Alman marka da i8 modelini hibritten tamamı elektrikli şekle getirmek arasında kalmış. Ön görüler arasında F-Type ile i8’e bir elektrikli araç platformu yapılarak, birlikte bir imalat olabilir.

Jaguar bunların hiç birine gerek kalmadan I-Pace’nin EV yapısını kullanabilir. Sanılan; I-Pace’in elektrikli platformunun farklı vücut stillerine uydurulabileceği.

Callum’ın ayrılışıyla F-Type, Jaguar spor arabaları açısından hemen mirası haline geldi. Yaklaşık 62.000 civarında küresel satışla model, Jaguar’ın SUV gibi diğer otomobil türleri için de ün kazanmaya çalıştığı gibi, çekici spor otomobil üreticisi olarak ününün yeniden yapılandırılmasına yardımcı oldu. F-Type’ın satışları Porsche 911 gibi sınıf liderlerinin satışlarını önemli ölçüde izlemeye devam ederken, Callum bir halefin markanın ayrılmaz bir parçası olduğu konusunda kararlı. “Ayrıca spor arabaları yapacağız” dedi…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.