Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JAB Holdings, Nestle’ye Karşı İngiliz Pret A Manger’ın Çoğunluk Hissesini Satın Aldı!

İsviçreli gıda devi Nestle’ye karşı elini güçlendirmek isteyen JAB Holdings, kahve endüstrisindeki payını güçlendirecek yeni anlaşmayla dikkat çekti. Detaylar haberimizde;
JAB Holdings, Nestle’ye Karşı İngiliz Pret A Manger’ın Çoğunluk Hissesini Satın Aldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçreli gıda devi Nestle’ye karşı elini güçlendirmek isteyen Lüksemburg merkezli JAB Holdings, İngiliz Pret A Manger’ın çoğunluk hissesini satın aldı. Bugün Londra merkezli restoran ve kahve zinciri Pret A Manger tarafından yapılan duyuruda açıklanan haber, sektörde büyük yankı uyandırdı.

Reimann ailesine ait özel yatırım grubu JAB Holdings’in söz konusu hamlesinin, Nestle’nin Starbucks’la yaptığı 7.15 milyar dolarlık anlaşmanın ardından gelmesi de ayrıca dikkat çekti. Zira iki dev şirketin arasındaki rekabette atılan adımların giderek güçlendiği görüldü.

İngiliz Pret A Manger, Alman JAB Holdings’in şirketin çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.

JAB İngiliz Pret A Manger’ın Çoğunluk Hissesini Satın Aldı! Buna göre JAB Holdings, özel sermaye şirketi Bridgepoint’ten ve diğer azınlık yatırımcılarından Pret A Manger hissesi almak için anlaştı. Fakat İngiliz restoran ve kahve zinciri, anlaşmanın ne kadara yapıldığı konusunda herhangi bir bilgilendirme yapmadı.

Bunun yanında; Financial Times’ın konuyla ilgili haberinde daha önce ücretin 1.5 milyar pound civarında olabileceği yazılmıştı.

JAB Holding Pret A Manger için 1.5 Milyar Pound ÖdeyecekSonuçta; rakam konusunda net bir bilgi bulunmasa da JAB Holdings’in bu anlaşmayla kahve imparatorluğunu biraz daha büyüteceği açıkça belli oldu. Kaldı ki JAB Holdings daha önce de Keurig Green Mountain ve Peet’s Coffee & Tea’yi satın alarak da bunun sinyallerini vermişti.

Hamleleriyle İsviçreli deve karşı meydan okuyan JAB Holdings, Pret A Manger anlaşmasıyla Nestle’nin Starbucks lisansı almasına bir nevi cevap vermiş oldu.

JAB Holding Nestle'ye Karşı Hamle YaptıÖte yandan; Pret A Manger cephesinde yaşanan gelişme de dikkat çekti. Çünkü İngiliz zincirin İcra Kurulu Başkanı Clive Schlee, anlaşma tamamlanır tamamlanmaz şirketin 12 bin çalışanına 1000 poundluk ödeme yapılacağını duyurdu.

Ve bu ödemenin, şirkete yeni katılanları da kapsayacağını belirtti. Birleşik Krallık’ın yanında ABD, Hong Kong, Çin ve Fransa’ya da yayılan Pret A Manger’ın çalışanları ise bu duyuru karşısında memnuniyetlerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu