Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İzinsiz Yabancı İşçi Çalıştıranlara Büyük Ceza Verilecek!

Yabancı uyruklu insanların sayısının artması üzerine önlemler artıyor. Yeni yılda kaçak yollarla yabancı işçi çalıştıranlara idari ceza uygulanacak.
İzinsiz Yabancı İşçi Çalıştıranlara Büyük Ceza Verilecek!
HABER GİRİŞ

Türkiye’de yaşayan ve sayısı her geçen gün artan yabancı uyruklu insanlarla ilgili düzenlemeler yapılıyor. Bazı işverenler yasal olmamasına rağmen çok düşük ücretlerle yabancı uyruklu insanları çalıştırıyor. Bu durum, iş bulmak için çabalayan ve hayatını idame ettirmek isteyen milyonlarca vatandaşın sorun yaşamasına neden oluyor.

Hem sokakta hem de sosyal platformlarda insanlar özellikle genç bireylerin iş bulamadığını vurgulayarak bazı işverenlerin kaçak yollarla düşük ücretlerle personel çalıştırdığını ifade ediyor.

35 Bin Lira Ceza Verilecek

2023 yılında izni bulunmayan yabancı uyruklu insanları çalıştıran işverenler her bir çalışan için 35 bin 815 TL idari para cezası ödeyecek.

İşverenler, çalışma iznine sahip olmadan bağımsız çalışan yabancı uyruklular için 28 bin 655 TL, çalışma izni olmadan bağımlı çalıştırılan yabancılar için 14 bin 318 TL cezaya çarptırılacak.

Türkiye’de çalışmak için Ocak-Ekim aylarını kapsayan dönemde 225 bin 311 yabancı başvururken bunların 154 bin 846’sına onay verilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.