Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İYİ Parti: Mecliste Saldırı için Tayin Edilmiş Milletvekilleri Var

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, dün TBMM'de gerçekleşen saldırı için AKP'den tatmin edici bir kararın alınmasını talep etti. İşte detaylar;
İYİ Parti: Mecliste Saldırı için Tayin Edilmiş Milletvekilleri Var
HABER GİRİŞ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çıkan kavgada partisinin Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün yaralanmasına ilişkin açıklamada bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) tatmin edici bir karar almasını beklediklerini duyurdu.

Meclis’te düzenlenen basın toplantısında konuşan Dervişoğlu, kararın tatmin edici olmaması durumunda AKP’nin bütçe konuşmalarında İYİ Parti’nin Genel Kurul’da bulunmayacağına dikkat çekti.

Milletvekili Örs’ün TBMM’deki bütçe görüşmelerinde çıkan kavgada yaralandığına da değindi. Yaşanan bu olayın, son dönemlerde tırmanan gerginliğin geldiği seviyeyi gösterdiğine işaret etti.

AKP Polemikten Beslenen Siyasi Oluşuma Dönüştü

Dervişoğlu, “Meclis’te yaşanan şiddet olaylarında hiç değişmeyen sabit bir taraf vardır; o da AK Parti tarafıdır. Bugün geldiğimiz bu noktada AK Parti kavgadan, tartışmadan, polemikten beslenen bir siyasi oluşuma dönüşmüştür.” diyerek görüş bildirdi.

Meclis Başkanlığı’nın tarafsızlığını yitirdiğini savunarak, yapılan açıklamaların AKP dışındaki partileri hedef aldığını iddia etti.

GCM Yatırım Banner

Saldırgan Milletvekillerine Neredeyse Prim Verilecek

AKP’nin ön sıralarında oturan bir grup milletvekilinin, kürsüye çıkanları konuşturmadığını ve sürekli laf atarak saldırıya hazır şekilde beklediklerini ileri sürdü.

Dervişoğlu, “Sanki bu iş için memur tayin edilmiş milletvekilleri bulunmaktadır. AK Parti yönetimi, bu tür milletvekillerini uyarmak yerine, onların bu tutumları karşısında neredeyse prim vererek kavgayı teşvik etmektedir.” diyerek fikrini beyan etti.

Duruma Anında Müdahale Olmasaydı Eylem Tamamlanacaktı

AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs’e kasten ve vahşice yumruk attığını dile getiren Dervişoğlu, duruma anında ve yerinde müdahale olmasaydı eylemin tamamlanacağını belirtti.

“Hüseyin Örs’ü kaybedecektik. Sayın Örs’ün geçen yıl TBMM’de kalp krizi geçirdiği, bütün milletvekillerinin malumudur.” diyen Dervişoğlu, Örs’ün bütün milletvekillerinin sevgisini ve saygısını kazanan bir insan olduğunu bildirdi.

Zafer Işık’ın yaptığı eylemin basit bir yaralama suçu olarak tanımlanmaması gerektiğini aktararak, söz konusu şiddet eyleminin bilerek ve istenerek gerçekleştirildiğini iletti.

Yaşanan Şiddet Eylemi Suç Duyuru Niteliğinde

Dervişoğlu yaşanan şiddet eyleminin “Suç duyurusu niteliğinde” olduğunu öne sürerek, Türk Ceza Kanunu’na göre eylemin kastı aştığını ve adam öldürmeyle sonuçlanabileceğini iddia etti.

Söz konusu durumdan kaynaklı yaşanan eylemi gerçekleştiren Işık hakkında hukuki işlem yapılmasını talep ederek, “Bu yapılan saldırılar, muhalefetin muhalefet görevini engellemek için yapılıyor. Bu konunun hukuken takipçisi olacağız.” dedi.

AKP’nin saldırıda bulunan kişi hakkında gerekli disiplin takibini yapması gerektiğini aksi takdirde yapılan davranışın ödül niteliğinde olduğunu kaydetti.

AKP Yetkililerini Göreve Davet Etti

Dervişoğlu açıklamalarında AKP’nin bu olayla ilgili tatmin edici bir karar almaması durumunda bütçe görüşmelerinde AKP’nin konuşması sırasında İYİ Parti Grubu olarak Genel Kurulda bulunmayacaklarını paylaştı.

Ayrıca bunun bir boykot olarak algılanmaması, AKP yetkililerinin göreve davet edilmesi olarak anlaşılmasını talep ederek şöyle ekledi;

“Yaptığımız konuşmalar suç duyurusu niteliğindedir. Milletvekilimiz yoğun bakımda olduğundan hukuki müracaat için avukatlara vekalet işlemleri tamamlanmamıştır. Hukuken müracaatta bulunacaktır.”

KAYNAKLAR: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.