Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO: “Yaş Üzüm, 2019 Aralık’ta Fiyatı En Fazla Yükselen Ürün Oldu!”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından oluşturulan verilere göre 2019 yılının Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün yaş-kuru sebze ve meyveler grubunda bulunan yaş üzüm oldu.
İTO: “Yaş Üzüm, 2019 Aralık’ta Fiyatı En Fazla Yükselen Ürün Oldu!”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından bugün açıklanan Aralık ayına ilişkin enflasyon verilerinin ardından kentte perakende fiyatlar ile toptan fiyatlardaki değişim oranları belirlenmişti. İTO tarafından açıklanan veriler, bu yılın Aralık ayında fiyatı en fazla artan-azalan harcama kalemini de ortaya çıkardı.

Gelen açıklama, piyasalarda şeffaf bir ortam sağlamak ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla yapılmış olup, söz konusu dönemde İstanbul’da perakende fiyatında en fazla artış ve azalış görülen ürünler, bunların fiyatları ve bir önceki döneme kıyasla gösterdiği değişim oranları netliğe kavuştu.

Gıda harcamaları arasındaki yaş-kuru sebze meyveler grubunda yer alan yaş üzüm, belirtilen dönemde kaydettiği %35,35’lik fiyat artışı ile perakende fiyatında en fazla yükselişin gözlendiği ürün olarak ilk sıraya yerleşti.

Gıda Harcamalarında YükselişVeriler ışığında İTO’nun perakende fiyat hareketliliğini gösteren İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi kapsamında bulunan 242 ürünün 82’sinin perakende fiyatında artış olduğu görüldü. Geri kalan 112 üründe ise herhangi bir fiyat değişimi kaydedilmedi.

Yaş üzüm haricinde fiyatında en fazla artış görülen diğer ürünler de belirlendi. Aynı grup içinde bulunan taze fasulye %34,11 ile perakende satış fiyatı en fazla artan ikinci ürün oldu. Salatalık %24,71 ile üçüncü, domates %22,93 ile dördüncü, yeşil soğan %20,84 ile beşinci sırada yer aldı. Konutla ilgili yapılan harcamaların artış oranı ise aynı dönemde %17,04 seviyesinde kaydedildi.

Gıda harcamaları yaş-kuru sebze ve meyveler grubunda bulunan portakal, 2019 Aralık’ta %15,90’lık gerileme ile fiyatı en fazla azalan ürün olarak belirlendi.

Fiyatı En Fazla Azalan Ürün Portakal Fiyatında düşüş gözlenen diğer ürünler de belirlendi. Bunlar sırasıyla ulaştırma harcama kalemi arasında yer alan şehirler arası otobüs %9,13 ile, gıda harcamaları grubunda yer alan muz %8,88 ile, aynı grupta bulunan pırasa %8,59, karnabahar %4,63 ile ve lahana %4,04 ile yer aldı. Ardından limon %3,97 ve armut %3,2 ile geldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.