Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Enflasyon Tek Rakama İnmeli Dedi! Gerçekçi Kur İstedi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Avdagiç, ekonomideki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak enflasyonun tek rakama inmesi talep etti. Detaylar haberde;
İTO Enflasyon Tek Rakama İnmeli Dedi! Gerçekçi Kur İstedi
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ekonomide öne çıkan konulara ve iş dünyasının beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Avdagiç, kredi erişimi ve maliyetlerinin yanı sıra kurun gerçekçi seyrinin önemine vurgu yaptı.

İş dünyasının en acil çözüm beklediği üç sorunu dile getirerek, Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşmasının önemine değindi. Kurun gerçekçi bir patikada ilerlemesi gerektiğini belirten Avdagiç, enflasyon artışıyla kur artışı arasındaki korelasyonun bozulmamasının gerektiğine dikkat çekti.

Dövizdeki ani hareketlerin enflasyon ile kur artışı arasındaki korelasyonu bozduğunu vurgulayarak, iş dünyasının makul ve dengeli bir kur seyri beklediğini ifade etti.

Rakam Telaffuz Etmek Tehlikeli

Kur ile ilgili rakam telaffuzunun tehlikeli olduğunu kaydeden Avdagiç, gerçekçi, istikrarlı ve enflasyonla korelasyon içinde bir kur istediklerinin altını çizdi.

Avdagiç, kur ile ilgili rakam telaffuz edilmesinin tehlikeli olduğunu söyledi. Dövizin 30 lira olduğu yerde, kuru 40-45 lira olsun demenin çok ciddi bir zıplama anlamına geldiğini ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Hızlı artışın da hızlı iniş gibi çarptığını, bu sebeple gerçekçi, istikrarlı, enflasyonla korelasyon içinde bir kur istediklerini dile getirdi.

Kredi Maliyetleri Yükseldi

Kredi maliyetlerinin yükseldiğine işaret ederek, enflasyonun hızla tek haneli rakamlara indirilmesi gerektiğini öne sürdü.

İTO Başkanı Avdagiç, iş dünyasının daha hızlı ilerlemesi için gerekli konuları paylaşmaya devam edeceklerini de belirtti.

Yurt içi kaynakların efektif ve doğru yönlendirilmesi gerektiğini de paylaşan Avdagiç, verginin tabana yayılmasının iş dünyası üzerinde yeni bir yük oluşturacağını öngörerek şöyle devam etti;

“Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’e yüzde 100 katılıyorum. Bununla beraber ücretliler kesimi üzerindeki ‘aşırı tabana’ yayılan verginin de, daha rasyonel hale getirilmesi lazım.”

İşverenin cebinden yıllık çıkan 100 liranın 51 lirasının çalışanın eline geçtiğini, çalışanın da bu vergi dilimlerindeki durumdan dolayı hemen ikinci ayda ikinci dilime, dördüncü ayda dördüncü dilime geçtiğini söyledi.

Gençler İş Dünyasına Çekilmeli

Türkiye’deki ‘ne işte ne okulda’ olan genç sayısının azaltılması gerektiğini savunarak, gençlerin iş dünyasına çekilmesi gerektiğini iletti. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de ‘ne işte ne okulda’ olan genç sayısının 3 milyona yaklaştığının da bilgisini verdi.

Avdagiç, “Türkiye’de ‘ne işte ne okulda’ olan gençlerimizin sayısı AB’nin (Avrupa Birliği) 2,5 katı. 3 milyona yakın gencimiz ne işte ne okulda. Bizim ne yapıp edip Türkiye’de ‘ne işte ne okulda’ olan 3 milyona yakın gencin, 1 milyonunu iş dünyasına çekmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

Genç jenerasyonun girişimci veya çalışan olarak sanayide ve ticarette çalışan eleman olarak iş dünyasına katılması gerektiğini bildirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.